piątek, 22 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Trzydniowe atrakcje militarne odbywające się pod znakiem Pikniku Patriotycznego „Militarna Majówka nad Pilicą”.

Majówka to czas sprzyjający połączeniu integracji lokalnej społeczności z propagowaniem postawy patriotycznej (z racji święta narodowego obchodzonego właśnie wtedy). O tych dwóch elementach nie zapomniała Fundacja Na Rzecz Wspierania Obronności Rzeczypospolitej i Rozwoju Regionalnego – GRUPA PILICA, która zorganizowała aż trzydniowe atrakcje militarne odbywające się pod znakiem Pikniku Patriotycznego „Militarna Majówka nad Pilicą”.

Trzy dni pełne niecodziennych atrakcji
W Tomczycach w ciągu trzech dni (29 kwietnia – 1 maja) okoliczni mieszkańcy mogli korzystać z niecodziennych atrakcji, które były nie lada gratką dla pasjonatów militariów. Podczas pikniku – połączonego z otwarciem sezonu w Barze Słoneczko – można było zobaczyć wiele pojazdów (ponad 60), a nawet się nimi przejechać! Jak zapewniał organizator wydarzenia – Zbigniew Gaca-Richter  (prezes: Fundacji Grupa Pilica i Stowarzyszenia Grupa Militarna Pilica) – Przekrój pojazdów był ogromny: począwszy od wydobytego kilka lat temu w pobliskiej miejscowości Górki Sd.Kfz. 250, poprzez trzy pojazdy gąsienicowe, tj. FV432 Trojan, dwa pojazdy Volvo BV 202, ciężarówkę wojskową – Reo-Kaiser M621, aż po pojazdy USA o rodowodzie drugowojennym typu: GMC, Dodge, Jeepy Willysy czy szpital polowy na Starze 660 z 1970 r., a także wiele innych pojazdów z różnych armii świata. Na osobną wzmiankę zasługuje ponadto Skot należący do pożarników z OSP w Drzewicy. Można było zobaczyć, jak porusza się po terenie, w jaki sposób operuje armatką wodną (warto zaznaczyć, że dzięki temu pojazdowi kilka lat temu udało się ugasić duży pożar w Myślakowicach i tym samym uratować wioskę).

Dla każdego – coś wojskowego
Piknik militarny rozpoczął się od zbiórki, podczas której został przedstawiony plan wydarzenia. „Rozkład jazdy” prezentował się następująco: test terenowy dla jeepów, pojazdów szosowo-terenowych i oczywiście możliwość wzięcia udziału w dostarczających wielu niezapomnianych emocji przejażdżkach pojazdami (off-road). Nie zabrakło także tematycznych stoisk. Na terenie zlotu wystawiono 3 rodzaje strzelnic polowych, jak również zorganizowano przestrzeń do gry terenowej oraz walki zespołowej. Następnie miała miejsce część rozrywkowa w postaci znakomitego występu zespołu wokalnego „Hubal” z Hrubieszowa, który zaprezentował takie pieśni jak: „Piechota, ta szara piechota” czy „Serce w plecaku”. Nie zabrakło także wyjazdu w trasę objazdową (liczącą łącznie około 100 km), by odwiedzić miejsca pamięci narodowej, poniemieckie bunkry (obserwacyjne i amunicyjne po dawnym poligonie jednostek artyleryjskich) z czasów II wojny światowej oraz teren byłego obozu jenieckiego w miejscowości Kruszyna. W dalszej części pikniku na uczestników czekało kolejne spotkanie z muzyką – wyjątkowy koncert wokalnego zespołu dziewczęcego z Niemirowic. Po całym dniu wrażeń uczestnicy mogli wziąć udział w uroczystej kolacji i spędzić miło czas przy ognisku.

W terenie: misja-pamięć
Kolejny dzień zlotu związany był z wyjazdami w teren, których trasa biegła przez lasy w kierunku Klwowa. W tym szczególnym dla lokalnej społeczności miejscu złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze przy samolocie Iskra TS-11, gdzie uczczono pamięć pochodzących z tej miejscowości lotników (latających z pomocą walczącej Warszawie). Znajduje się tam także tablica pamiątkowa po nawigatorze (z Klwowa), który zginął w czasie wypadku lotniczego na terenie Anglii. Co ciekawe, tego dnia wystawili się również: 6 Mazowiecka Brygada WOT (która zaprezentowała wyposażenie oraz przedstawiła, jak należy udzielać pierwszej pomocy), a także Prywatne Muzeum Techniki Wojskowej w Podlesiu Dużym w gminie Stromiec. Na dodatek Koło Gospodyń Wiejskich „Babska Rzeczpospolita” przygotowało dla uczestników smaczny poczęstunek. To jednak nie koniec atrakcji – wieczorem zgromadzeni na pikniku bawili się na dyskotece przy dźwiękach muzyki w Barze Słoneczko.
Ostatni dzień pikniku militarnego upłynął na przejeździe kolumny pojazdów z Tomczyc do miejscowości Grzmiąca w gminie Wyśmierzyce. Tam na uczestników czekało Koło Gospodyń Wiejskich „Grzmiączki”, które przygotowało dla przybyłych typowo myśliwski gulasz. W tej przyjemnej atmosferze nastąpiło rozformowanie zlotu.

Militarna Majówka w dziesiątkę!
Organizatorem Pikniku Patriotycznego „Militarna Majówka nad Pilicą” była Fundacja Na Rzecz Wspierania Obronności Rzeczypospolitej i Rozwoju Regionalnego – GRUPA PILICA, natomiast współorganizatorami i partnerami m.in.: Fort Pacew 7.62 Group, Radomskie Stowarzyszenie Ocalić od Zapomnienia MILITARY-WAR, OSP w Tomczycach, Bar Słoneczko i Koło Gospodyń Wiejskich „Grzmiączki” w Grzmiącej. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze strony młodzieży, ale i dorosłych. W Pikniku Patriotycznym wzięło bowiem udział ponad 140 osób – będących sympatykami pojazdów militarnych i techniki wojskowej – które z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich atrakcjach.                                  Xymena Korczak

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22152) Paulina Omen Klepacz
2
(11457) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6844) Paulina Omen Klepacz
7
(6763) Paulina Omen Klepacz
9
(6043) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie