wtorek, 29 listopad 2022
Młodzież znów odkrywa Grecję!

Szkoła zrealizowała mobilność edukacyjną w międzynarodowym projekcie wspólfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Grupa 27 uczniów Publicznego Liceum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy wzięła udział w mobilności edukacyjnej, w ramach której współpracowano ze szkołą Platon School w miejscowości Katerini na malowniczym greckim wybrzeżu. Kolejny międzynarodowy projekt na koncie placówki przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń – a przede wszystkim pozwolił na zwiększenie potencjału uczestników i szkoły!
Działanie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Mobilność edukacyjna uczniów i kadry ZSO w Mogielnicy” o numerze 2021-1-PL01-KA122-SCH-000015967, który realizowany jest dzięki finansowaniu przyznanemu ze środków Unii Europejskiej. Publiczne Liceum w ZSO w Mogielnicy dynamicznie działa na rzecz rozwoju międzynarodowej współpracy, dzięki której młodzież ucząca się w placówce ma szansę nabywać nową wiedzę i kompetencje w zagranicznych instytucjach. Rosnące zainteresowanie młodzieży takimi działaniami, wzrost prestiżu placówki i całej miejscowości, podnoszenie atrakcyjności szkoły i kompetencji jej kadry – doświadczenia i rezultaty płynące z tej czwartej już wyprawy przekonują, że europejska droga rozwoju to słuszny wybór!
Mobilność edukacyjna w ramach bieżącego działania została przeprowadzona w dniach 5-16 września 2022 roku. Rozpoczęcie roku w greckim stylu niewiele miało wspólnego ze znanym „Siga, siga!” (gr. „Powoli, powoli”!). Podczas 12 dni pracy zrealizowano rozbudowany program merytoryczny związany z przedsiębiorczością. Nasza młodzieżowa reprezentacja wcieliła się w role biznesmenów, opracowując różnego rodzaju materiały związane z promocją lokalnych produktów. W ten sposób uczestnicy z jednej strony pogłębiali wiedzę o krajach Unii Europejskiej na poziomie ogólnym i regionalnym, z drugiej zaś – kształtowali praktyczne umiejętności i poznawali nowe narzędzia, bez których ani rusz we współczesnym cyfrowym świecie. Grupy zadaniowe, na które podzielona była młodzież, wybrały do pracy bardzo tradycyjne specjały – od chałwy i oliwy z oliwek po greckie kosmetyki. Na ten temat stworzono m.in. stronę internetową, broszury promocyjne, fanpage na Facebooku, a nawet… spoty reklamowe! To wszystko w języku angielskim, bowiem jednym z głównych założeń mobilności edukacyjnych jest współpraca zagraniczna. W projekcie działano ze znaną już szkołą Platon School. To bardzo gościnna placówka o wysokim poziomie nauczania, a także dobrze wyposażonych pracowniach, z których korzystać mogli nasi uczniowie. Podczas zajęć w „Platonie” nie tylko zgłębiano zagadnienia projektowe, ale wspólnie z greckimi uczniami pracowano także nad tematami bezpieczeństwa i kultury w sieci czy poznawano grecką mitologię!
Zajęcia odbywały się pod okiem mentorów z Grecji i Polski, jednak należy podkreślić, iż w tego typu projektach bardzo duża odpowiedzialność spoczywa na samych uczniach. To oni czuwają nad postępem prac, dzieląc się zadaniami i odpowiadając za część kreatywną. Z efektami pracy uczniów będzie można zapoznać się na stronie internetowej szkoły – tam też można znaleźć więcej szczegółowych informacji na temat inicjatywy.
Oczywiście grecka podróż to nie tylko praca i nauka! Młodzież uczestniczyła w wycieczkach i zajęciach terenowych, dzięki którym zwiększała poziom kompetencji kulturowych i odkrywała uroki śródziemnomorskiego kraju. Od szczytów i zboczy Olimpu po rajskie wyspy, znane nam z wielkiego ekranu – program kulturowy był bogaty i opracowany tak, by współgrać z głównym obszarem tematycznym mobilności. Uczestnicy odwiedzili m.in. słynne klasztory Meteory, wyspę Skiathos, górskie miasteczka Ampelakia i Stary Panteleimon, Olimpijski Park Narodowy i wiele innych miejsc.
Wspomniane wyprawy z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci. W końcu niewielu było dane zatańczyć Zorbę w malowniczym greckim amfiteatrze czy skosztować pysznej oliwy prosto z rodzinnej tłoczni. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową relacją z wyjazdu na Facebooku szkoły.
Celem projektu było wzmocnienie kompetencji kluczowych oraz podniesienie wiedzy z przedmiotów podstawy programowej wśród uczniów. Uczestnicy poznali narzędzia informatyczne, zwiększyli znajomość języka angielskiego i przekonali się, jak doskonale radzą sobie w zagranicznym środowisku. Dzięki udziałowi w projekcie także kadra szkoły mogła zwiększyć kompetencje zawodowe, w tym przez współpracę z zagranicznym partnerem, zaangażowanie w różnego rodzaju działania na kolejnych etapach inicjatywy, a także poprzez specjalne szkolenie, w którym miały przyjemność wziąć udział dwie nauczycielki z ZSO, poświęcone m.in. aspektom włączania innowacji zgodnych z europejskimi priorytetami w obszarze edukacji do pracy szkoły czy wykorzystaniu technologii cyfrowych w placówkach edukacyjnych. Zakończenie mobilności sukcesem, a także skala pozytywnego wpływu działania na młodzież i szkołę pokazuje, jak wielkie znaczenie mają innowacje europejskie w edukacji.

Młodzież znów odkrywa Grecję!
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów