środa, 04 grudzień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Kpr. Hubert Jabłoński z 6 Mazowieckiej Brygady OT wymazuje słowo „NIEMOŻLIWE" ze swojego słownika. Dzięki swojej determinacji niebawem rozpocznie trzynastomiesięczny kurs oficerski.

To ogromne wyróżnienie, bo o miejsca na dwóch uczelnianych wojskowych - WAT i AWL starają się żołnierze z całego kraju. Miejsca są ograniczone, a zanim kandydat na oficera dojdzie do ostatniego etapu, najpierw musi wykazać się wiedzą wojskową, umiejętnościami przywódczymi, sprawnością fizyczną i zaangażowaniem. Hubert służy w 61 batalionie lekkiej piechoty w Grójcu i jest mieszkańcem powiatu grójeckiego.

Cel – Agrykola!

Gdy stawiam sobie określony cel, jestem zdeterminowany aż do samego końca. Porażka jest jedynie składową sukcesu. Samozaparcie to coś niesamowitego, największe wynalazki tego świata takie jak samolot czy żarówka są tego idealnym przykładem! Prawdziwy przełom następuje wtedy, gdy udaje Ci się osiągnąć wypracowane zamierzenie. A moim, była Agrykola.

To była trzecia próba. Początki były trudne, a konkurencja bardzo duża, moje kompetencje i umiejętności nie były wystarczające. Komisja motywowała mnie za każdym razem do rozwoju, podnoszenia swoich kwalifikacji. Nabyłem wiedzę z zakresu tematyki wojskowej i umiejętności niezbędne do nauczania innych. Nabrałem pewności siebie i odbyłem szereg kursów i szkoleń. Przy ostatniej próbie psycholog zauważyła duży rozwój kompetencji przywódczych.
Dziś przekazuję wiedzę nie tylko ludziom zatrudnionym w moim gospodarstwie sadowniczym, również swoim żołnierzom. Sadzę drzewo, pielęgnuję je i zbieram plon. Podobnie jest z potencjałem u moich żołnierzy, dostrzegam to coś, motywuję ich do działania i kieruję dalej. Dostrzegam żołnierza, który będzie dobrze służył naszej Ojczyźnie.

Wytrwałość owocuje, w moim przypadku dosłownie i w przenośni.

Do ostatniego etapu przystąpiło 300 kandydatów
O 120 miejsc na WAT i AWL walczyło blisko 300 żołnierzy OT - ochotników z całej Polski. Wyłonieni w kwalifikacji kandydaci zostaną skierowani na 13-sto miesięczny kurs prowadzony w trybie stacjonarno - rotacyjnym. Obecnie kontynuowane są edycje przerwane pandemią koronawirusa, trzecia i czwarta edycja kursu Agrykola. Bierze w niej udział blisko 180 żołnierzy OT. W sumie, w dotychczas zakończonych - dwóch edycjach kursu Agrykola przeszkolono 106 żołnierzy OT, część z nich została już promowana na stopień podporucznika.
Program szkolenia oficerów terytorialnej służby wojskowej pod nazwą Agrykola został opracowany w 2017 roku przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przedstawicieli Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”, założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.
Foto: DWOT

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22206) Paulina Omen Klepacz
2
(11539) Paulina Omen Klepacz
5
(7446) Paulina Omen Klepacz
6
(6872) Paulina Omen Klepacz
7
(6803) Paulina Omen Klepacz
9
(6068) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie