czwartek, 19 wrzesień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

W połowie lipca grójecki magistrat opublikował obwieszczenie w sprawie wszczętego postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na "Montażu instalacji do odzysku odpadów - suszarni biomasy na terenie działki nr 74 obręb Kępina". Postępowanie zostało wszczęte na wniosek spółki Arex z siedzibą w Warszawie.

Informacja ta zaniepokoiła mieszkańców Kępiny, Wólki Turowskiej, Pabierowic, Grudzkowoli, Skurowa, Piekiełka, Krobowa, Odrzywołka, Turowic, którzy złożyli do magistratu swój stanowczy sprzeciw w sprawie planowanej inwestycji wraz z tysiącem podpisów. Obawiają się oni smrodu, hałasu oraz spadku wartości nieruchomości.

– My tu żyjemy, mieszkamy i odpoczywamy – tłumaczą zaniepokojeni mieszkańcy.
Mieszkańcy rozpoczęli szeroko zakrojoną akcję protestacyjną. Pisma w tej sprawie skierowali do Urzędu Miasta i Gminy w Grójcu, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Grójcu, Starostwa Powiatowego w Grójcu, a także Związku Sadowników RP.

Przedwczoraj w Urzędzie Gminy i Miasta w Grójcu odbyło się także spotkanie mieszkańców z burmistrzem Dariuszem Gwiazdą oraz jego zastępcą Jarosławem Rupiewiczem.

– Z jednym byliśmy zgodni: nie chcemy w naszej gminie żadnej uciążliwej inwestycji dla środowiska i  dla "czystego powietrza". – podsumował rozmowy burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda.

Sołtysi, a także osoby mieszkające najbliżej planowanej inwestycji będą wnioskować o bycie stroną w postępowaniu. – Pozostaje nam analiza raportu przygotowanego przez spółkę i złożenie naszych wątpliwości na piśmie do urzędu, a także Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. – relacjonują po spotkaniu z władzami mieszkańcy.

Tak jak informowaliśmy wczoraj, spotkaliśmy się z inwestorem, aby zapytać o zakres planowanej działalności.

Drugie życie wytłoków
Inwestor, spółka Arex uspokaja. Jak zapewnia, w budynkach, które znajdują się na wspomnianej działce w Kępinie, chce zamontować suszarnię do wytłoków jabłkowych.
– Na naszym terenie jest wiele zakładów przetwórstwa owocowego, które przerabiają jabłka – wyjaśnia Włodzimierz Przybylski, prezes spółki. – Dzienny przerób takiej firmy, to około 1000 ton jabłek dziennie. W naszej okolicy funkcjonuje 20 takich zakładów, co daje wynik 20 000 ton owoców, z czego 10% to odpad poprodukcyjna, wytłoki jabłkowe.
Podsumowując, tylko z zakładów zlokalizowanych w najbliższej okolicy powstaje odpad w postaci wytłoków w ilości 2 000 ton dziennie. – Według nas, ten odpad jest pełnowartościowym towarem. – podkreśla Włodzimierz Przybylski. – Zebraliśmy grono naukowców, którzy pomogli nam w opracowaniu procesu, który pomoże ponownie zagospodarować wytłoki owocowe.
Spółka chce suszyć wytłoki z jabłek, a potem sprzedawać je jako paszę dla zwierząt.
– Problem polegał na tym, że technologie, które są dostępne na rynku przepalają te wytłoki i nie mają one wtedy wartości odżywczych – wyjaśnia dr. Paulina Lipińska – Pałka, były pracownik Polskiej Akademii Nauk, która obecnie nadzoruje projekty badawcze spółki Arex. – W naszym procesie suszenia na terenie zakładu będzie unosił się aromat suszonych jabłek.

Nie mamy nic do ukrycia
Spółka zaznacza, że jest w trakcie realizacji projektu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pod nazwą „Innowacyjne metody zagospodarowania wytłoków jabłkowych powstających w procesach przetwórczych jabłek, pozwalające na uzyskanie unikalnego produktu paszowego znajdującego wielokierunkowe zastosowanie w żywieniu krów mlecznych oraz cieląt”. Celem projektu jest opracowanie dodatku do żywienia krów mlecznych oraz cieląt z wytłoków z jabłek. Dofinansowanie projektu z UE: 12 723 389,06 zł.
– Jest to technologia innowacyjna i nikt w Polsce nie korzysta z takich rozwiązań. Ten region będzie pierwszym, który wdroży tę technologię i będzie stawiany za przykład w innych regionach w Polsce.– mówi Włodzimierz Przybylski. – Nie należy się tego bać, ale warto zrozumieć jego założenia i zapoznać się z osiągnięciami.
Przedstawiciele spółki podkreślają w rozmowie z „Jabłonką”, że priorytetem jest suszenie świeżego odpadu, czyli wytłoków jabłkowych. Jakiekolwiek składowanie wytłoków powodowałoby ich psucie, co miałoby wpływ na produkt finalny, czyli paszę dla zwierząt i jest automatycznie wykluczone w technologii.
– Podczas procesu suszenia będziemy wykorzystywać energię z pelletu – dodaje Przybylski. – To ma być projekt ekologiczny. Musimy spełniać wiele obwarowań, aby otrzymać środki unijne oraz krajowe.
Prezes spółki zapewnia także, że nie ma nic do ukrycia i chętnie spotka się z mieszkańcami, aby porozmawiać i wyjaśnić zakres produkcji.

Na środę, 11 sierpnia na godzinę 19.00 zaplanowano spotkanie inwestora z mieszkańcami.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(21807) Paulina Omen Klepacz
2
(11210) Paulina Omen Klepacz
5
(7258) Paulina Omen Klepacz
6
(6676) Paulina Omen Klepacz
7
(6540) Paulina Omen Klepacz
9
(5909) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie