piątek, 22 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Nauka strzelania z łuku, przygotowywanie podpłomyków pieczonych nad ogniem, walka na miecze, pokazy średniowiecznego uzbrojenia i walk to tylko niektóre z atrakcji Pikniku Średniowiecznego w Lewiczynie.

Na 1000 lecie powstania grodu obronnego w Lewiczynie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Grójeckiej wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich „Na obcasach” i Ochotniczą Strażą Pożarną w Lewiczynie zaprosiło mieszkańców grójecczyzny na ciekawe wydarzenie plenerowe. W centrum miejscowości przy nowo otwartej Izbie Pamięci rozbiły obozy grupy rekonstrukcyjne z Mazowsza: Drużyna Czarny Wąż, Średniowieczna Drużyna Zbójnicka i Karawana Kupiecka Olfrygt.
Warto przypomnieć, że Lewiczyn jest jedną z najstarszych wsi w ziemi czerskiej, leżącą na starym trakcie handlowym z Krakowa. Wczesnośredniowieczny gródek o średnicy 80-85 m istniał tu już w XI-XII w. , a jego pozostałością jest grodzisko „Kopiec” położone na wzgórzu. Parafia rzymskokatolicka powstała w XIII w. , a pierwsze wzmianki o lewiczyńskim kościele pochodzą z 1310 roku.
– Mamy wiedzę tylko o dwóch takich grodach zachowanych na terenie powiatu grójeckiego – mówi Łukasz Rejer, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Grójeckiej. – Jeden w Lewiczynie, drugi w Starej Warce.
Na pierwszym Pikniku Średniowiecznym nie zabrakło całej masy gier i zabaw dla dzieci czy prelekcji historycznych przy obozowisku. Swoich sił można było spróbować także na torze łuczniczym. Uczestnicy mogli przekonać się też na własnej skórze czy rekonstrukcje wczesnośredniowiecznego uzbrojenia są praktyczne podczas walki.
Impreza była świetną okazją do przeniesienia się w czasie, dzięki grupom rekonstruktorów okresu wczesnego średniowiecza. Wcielili się oni w role Słowian, by przybliżyć historię i kulturę okresu początków Państwa Polskiego oraz zarażać swoją pasją i miłością do historii.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że wstęp na wydarzenie był całkowicie bezpłatny.
Jak zapewniają organizatorzy, są plany, aby wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz pikników.
– Na organizację przyszłorocznego wydarzenia będziemy starać się o środki z zewnątrz – dodaje Łukasz Rejer.
Towarzystwo zorganizuje w październiku także spotkanie z archeologiem, która przybliży temat regionu w przeszłości. Grupa jest również sponsorem 10 map historycznych do Izby Pamięci w Lewiczynie.
Jeśli uważacie, że wydarzenia historyczne są wspaniałą okazją do spędzenia czasu z rodziną, proponujemy obserwować poczynania Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Grójeckiej na nadchodzące miesiące! Jeśli więc lubicie historię i jej wszelkiego rodzaju odwzorowania, ich projekty są właśnie dla Was!
E. Tomasiak

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22152) Paulina Omen Klepacz
2
(11451) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6842) Paulina Omen Klepacz
7
(6763) Paulina Omen Klepacz
9
(6043) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie