czwartek, 19 wrzesień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Medale, wyróżnienia, prezenty, podziękowania i drewniany strażak. Ochotnicza Straż Pożarna świętowała 140-lecie powstania jednostki.

W niedzielę, 29 sierpnia, Ochotnicza Straż Pożarna w Grójcu obchodziła 140. rocznicę powstania jednostki. Uroczystości rozpoczęły się od polowej mszy świętej na grójeckim rynku w intencji strażaków OSP Grójec. Po nabożeństwie pododdziały oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym apelu, który rozpoczął się złożeniem meldunku prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego Zbigniewowi Gołąbkowi przez naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Grójcu Michała Maroszka.
– To zaszczytny jubileusz, na który swoją postawą i zaangażowaniem pracowało wiele pokoleń strażaków i mieszkańców Grójca – mówił Sławomir Maroszek, prezes OSP Grójec. – Składam Wam dziś hołd i podziękowanie. Wszystkim tym, którzy tworzyli 140-letnią historię tej jednostki. Stoję przed wami z podniesionym czołem.

1881-2021
Dzięki ochotnikom z Grójca w 1881 roku powstała organizacja społeczna wyrażająca chęci ochrony tutejszego terenu, Korpus Straży Ogniowej. Założycielami byli: Feliks Betcher, Kazimierz Bielawski, Władysław Dębiński, Kazimierz Federowicz, Lucjan Grodzicki, Jan Gulatowski, Władysław Kamiński, Wilhelm Kapler, Władysław Kłos, Feliks Komorowski, Andrzej Krzeczkowski, Michał Leżański, Piotr Ostrowski, Michał Pękalski, Jan Piotrowski, Władysław Podwysocki, Edward Pomianowski, Antoni Więckowski,  Jan Szulc, Ignacy Włuczyński, Adam Szymański, Władysław Sydry oraz Feliks Świderski. Pierwszym prezesem został rejent Władysław Kamiński, natomiast naczelnikiem Edward Pomianowski. W 1882 roku 90-osobowy oddział miał swój chrzest bojowy podczas ogromnego pożaru na ul. Mszczonowskiej i Kościelnej. W latach 1893-1894 została wybudowana pierwsza strażnica, która mieściła się naprzeciwko dzisiejszej szkoły nr 3. W 1901 roku przy prężnie działającej jednostce powstała orkiestra dęta. W 1921 roku, podczas 40-lecia, jednostka otrzymała od mieszkańców sztandar. Sześć lat później straż wprowadziła się do nowego budynku u zbiegu ulic Szpitalnej i Piotra Skargi. W 1935 roku zakupiono przenośną motopompę marki LIS, a kluczowym wydarzeniem było nabycie motopompy marki Fiat, która zmotoryzowała jednostkę. W 1939 roku w remizie Niemcy zorganizowali szpital polowy. W tym czasie zaginęło wiele dokumentów, sprzętu oraz instrumentów. Po zakończeniu kampanii wrześniowej strażacy znaleźli porzucony wóz strażacki Drimler, który wyremontowali, aby zastąpił utraconego Fiata. Pięć lat później jednostka otrzymała drugi samochód marki Mercedes. W 1963 roku zorganizowano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Z okazji 85-lecia straż otrzymała od miasta nowy sztandar w podziękowaniu za pracę, kolejny od mieszkańców z okazji 115-lecia. Po zmianach ustrojowych zarząd jednostki stworzyli: Henryk Jaworski (prezes), Wojciech Kłosiński, Stanisław Sokół, Ewa Sztokinier, Zdzisław Majewski, Jan Augusiewicz, Tadeusz Łeszczyński, Henryk Truszkowski, Piotr Samborski, Kazimierz Jaworski. W kolejnych latach OSP otrzymywała kolejne samochody. W latach 2001-2005 przeprowadzono remont generalny strażnicy. W 2015 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Rok 2019 był przełomowy jeśli chodzi o wyposażenie. Jednostka zakupiła nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Atego, samochód mikrobus marki Ford T. Przeprowadzono także remont strażnicy oraz zorganizowano społeczną akcje zbiórki złomu, która sfinansowała częściowo zakup specjalistycznej pralnicy. Od 2003 roku reaktywowana została Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która na rok 2019 liczyła ponad 60 członków. Od momentu włączenia do systemu KSRG, jednostka uczestniczyła w 1156 wyjazdach.

Odznaczenia, medale, samochód
Jubileusz był także okazją do uhonorowania druhów oraz osób, którzy budowali historie jednostki: Złotym oraz Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa (złotym, srebrnym i brązowym), Medalem Honorowym Pro Mazovia, Honorowym Medalem Za Zasługi dla Oddziału Powiatowego ZOSP RP, odznakami „Wzorowy Strażak”, Medalami za Zasługi dla Gminy Grójec, Złotymi Krzyżami, dyplomami okolicznościowymi od druha Waldemara Pawlaka, marszałka Adama Struzika, prezesa powiatowego ZOSP RP Władysława Piątkowskiego, odznakami za wysługę lat, dyplomami okolicznościowymi dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Podczas jubileuszu przekazano oraz poświęcono samochód Fiat Ducato wraz ze sprężarką przenośną do ładowania jednocześnie 4 butli. Fiat wyprodukowany został w 2009 roku na potrzeby Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Na potrzeby OSP Grójec pozyskany został z komendy policji w Płocku. Wyrejestrowany z użytku pojazd, który był w 100% niesprawny trafił do druhów w Grójcu. W jego remont zaangażowali się dh Paweł Młoźniak, dh Eryk Cieślak, dh Sebastian Osiński, dh Michał Maroszek. Prace naprawcze pojazdu trwał przez 3 miesiące, dzień w dzień do późnych godzin wieczornych. Zakup części do remontu nie mógłby się odbyć bez wsparcia firm oraz osób prywatnych. Kluczyki do samochodu wręczył burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda. Zakup sprężarki możliwy był dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta i Gminy w Grójcu, firm, a także środków własnych jednostki.

Dziękowali i gratulowali
– Dziękujemy za tą wspaniałą misję, niosąc pomoc wszystkim mieszkańcom tego terenu i okolicznych miejscowości – mówił poseł na Sejm RP Mirosław Maliszewski. – Kiedyś i dzisiaj umiecie oprzeć swoją działalność na społecznie działających ludziach. Dziękujecie w sztafecie pokoleń wszystkim. Umiecie tez podziękować młodym ludziom, zachęcając ich do pracy na rzecz OSP.
Na wysługę lat OSP Grójec zwrócił uwagę wicewojewoda mazowiecki, Artur Standowicz, który zaznaczył, że jednostka jest jedną z najdłużej działających na Mazowszu.
– Robi to wrażenie. Dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu mieszkańcy Grójca i okolicznych miejscowości mogą czuć się bezpieczni – dodał wicewojewoda. – Dziś przed ochotnikami stoi wiele wyzwań, jak chociażby pandemia.
Podczas jubileuszu odsłonięto także pomnik strażaka wykonany z drewna z symbolicznym napisem „Na straży życia”. Figurę zaprojektował prezes OSP Grójec, Sławomir Maroszek, a wykonał artysta rzeźbiarz z Mszczonowa, Andrzej Zawadzki „Andre”.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(21804) Paulina Omen Klepacz
2
(11209) Paulina Omen Klepacz
5
(7256) Paulina Omen Klepacz
6
(6672) Paulina Omen Klepacz
7
(6539) Paulina Omen Klepacz
9
(5909) Redakcja
Activ
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie