sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

GDDKiA przedstawia trzy warianty lokalizacji autostrady A50, Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Od marca ruszają spotkania informacyjne.

Z początkiem lutego firma Takt, działająca na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała trzy warianty przebiegu autostrady A50, Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Trasa ma przebiegać przez gminy: Pniewy, Grójec, Tarczyn, Mszczonów, Nowa Sucha, Żabia Wola, Radziejowice, Puszcza Mariańska oraz Wiskitki. Od marca ruszają spotkania informacyjne z mieszkańcami. W Pniewach odbędzie się ono w czwartek 9 marca (godz. 14.00) w budynku podstawówki w Kruszewie, natomiast w Grójcu w środę 8 marca (godz. 14.00) w sali kinowej Grójeckiego Ośrodka Kultury.

Absolutnie nieakceptowalne
Z zaproponowanymi wariantami nie zgadza się samorząd Pniew. „Zdecydowanie sprzeciwiam się tymże propozycjom” – pisze w dokumencie skierowanym do mieszkańców, wójt gminy Pniewy, Ireneusz Szymczak. – „Dla rolników, sadowników skutkować będą podziałami gospodarstw oraz wygaszaniem produkcji sadowniczej na terenie wokół planowanej trasy. A dla osób, które zamieszkały na terenie naszej gminy, wysiedleniami. To niedopuszczalne” – kontynuuje włodarz.
Należy przypomnieć, że w 2021 roku, wójt Pniew wspólnie z burmistrz Tarczyna, Barbarą Galicz, negatywnie zaopiniowali przebieg trasy przez teren swoich gmin, jednocześnie proponując optymalne rozwiązanie, na północ od Tarczyna (poza terenem gmin Pniewy). Alternatywną opcją była również (spójna z samorządem Grójca), lokalizacja inwestycji w korytarzu istniejącej linii kolejowej LK12.

Pierwszy etap konsultacji
Jak czytamy na stronie GDDKiA, dotyczącej inwestycji, celem inwestycji jest budowa drogi ekspresowej S50/autostrady A50 o przekroju dwujezdniowym, trzypasowym, która pozwoli na: poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego w sieci dróg, przejęcie ciężkiego ruchu tranzytowego z dróg niższych klas, oraz odciążenie istniejącej sieci drogowej.
Według przedstawionego harmonogramu, w pierwszym kwartale tego roku przeprowadzona ma być pierwsza akcja informacyjna. Druga, w 2024 roku. Na początek 2025 roku zaplanowano złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a w 2030 roku rozpoczęcie prac budowlanych.

Wyraź opinię, napisz
Opinie na temat przedstawionych wariantów można przekazywać za pośrednictwem formularzy, które dostępne są na stronie dotyczącej inwestycji (https://www.trakt.eu/oaw-dk92-s7/spotkania-informacyjne) bezpośrednio na adres firmy Trakt lub mailowo. Projektant przeprowadzi szczegółową analizę wszystkich otrzymanych opinii przedstawionych na formularzach. Brane będą pod uwagę wyłącznie druki kompletnie i poprawnie wypełnione oraz podpisane (wymóg RODO).
Formularze należy dostarczyć do 28.03.2023 r. (decyduje data wpływu).

Przejęcie nieruchomości
Na stronie inwestycji znajdziemy również odnośniki do ulotki na temat przejmowania nieruchomości pod drogi krajowe. Kwota odszkodowania będzie określana w ramach postępowania odszkodowawczego, na podstawie wyceny przygotowanej przez wyłonionego w przetargu rzeczoznawcę. Wysokość odszkodowania uwzględnia dotychczasowy standard mieszkania i jego stałych elementów wyposażenia.
Przejęcie nieruchomości (działek, budynków) przez Skarb Państwa odbywa się z mocy prawa na podstawie wydawanej przez wojewodę decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej – ZRID. Nieruchomość jest przejmowana z mocy prawa, w terminie wskazanym w zawiadomieniu o decyzji ZRID, które otrzymują właściciele. Niewydanie nieruchomości we wskazanym w ZRID terminie spowoduje odebranie jej w drodze tzw. egzekucji (przymusowego przejęcia) na koszt właściciela. Postępowanie w sprawie ustalenia kwoty odszkodowania toczy się niezależnie u wojewody.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22153) Paulina Omen Klepacz
2
(11458) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6845) Paulina Omen Klepacz
7
(6764) Paulina Omen Klepacz
9
(6045) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie