sobota, 17 maj 2025

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Unikatowy zbiór obiektów z Lipia (gm. Błędów) trafi niebawem do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego.

Trwa procedura wpisu do rejestru ok. 50 obiektów ocalałych w pożarze Lipia podczas I wojny światowej oraz 100 starodruków, które przetrwały w tej miejscowości okres zaborów. Obiekty zidentyfikowane zostały przez członków Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów dzięki dokumentacji fotograficznej z 1915 r. pochodzącej z Instytut Sztuki PAN.
Jest szansa na ich wpis do rejestru zabytków, gdyż spełniają aż trzy kryteria - artystyczne, naukowe i historyczne. W niedzielę, 9 marca członkowie Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów zbierali podpisy mieszkańców pod wnioskiem o ich wpis do rejestru Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzięki wpisowi zostaną objęte ochroną prawną, wejdą w obieg naukowy, podniesie się ich ranga i znaczenie, nie będzie można ich porzucić, ani sprzedać, ale można pozyskać środki na zabiegi konserwatorskie.
– Wszystko co pozostało po tym ogromnym pożarze w Lipiu jest dużą wartością historyczną – podkreśliła Joanka Szewczyk, prezes stowarzyszenia – Należy to zabezpieczyć dla kolejnych pokoleń.
Najstarszy ze starodruków w zbiorach parafii Lipie pochodzi z 1602 roku.
– Bardzo się cieszymy, że rośnie świadomość mieszkańców o swojej małej ojczyźnie. Dzięki naszej działalności wiele pamiątek wraca do domu. W tym roku do parafii zwrócono 5 starodruków oraz 8 świeczników, zabranych wiele lat temu. Dziękujemy za te zwroty. Przez dziesięciolecia – od czasów pożaru, parafia przechodziła wiele remontów, różne rzeczy szły do wyrzucenia ze względu na fatalny stan, niektóre zachowały się w domach mieszkańców. Ja sama wiele lat temu zabrałam z parafii starą fisharmonię, przeznaczoną do spalenia i z radością ją zwróciłam, gdy 3 lata temu otwieraliśmy wystawę w Starej Plebanii. Jeśli ktoś z czytelników posiada cokolwiek starego, zachęcam do kontaktu. 
Poszukujemy m.in. żeliwnych drzwi do skarbca, a także drewnianych, rzeźbionych drzwi, metalowych fragmentów sukienki ze świętego obrazu, który spłoną oraz książek z opisem „biblioteka parafii Lipie”. Rzeczy te prawdopodobnie wyrzucono, ale może ktoś z parafian zamiast wywozić na złom, np. wstawił je do przechowalni, czy garażu. Cokolwiek się zachowało, zachęcam do kontaktu ze mną – mówi Joanka Szewczyk.
Podpisy wśród mieszkańców zbierane były również po to, aby szerzyć wiedzę na temat wartości ocalonego dziedzictwa i konieczności opieki nad nim. Przetrwanie zabytków i lokalnej historii najmocniej zależy od tego, czy ludzie się nim opiekują, dbają, a czasem nawet walczą. To  mieszkańcy przechowywali w swoich domach - gdy Polski nie było na mapie - rzeczy, które zgłosiliśmy teraz do rejestru, to oni wynosili je z pożarów, oni ratowali podczas obu światowych wojen. I od nich zależy, czy przetrwają dla kolejnych pokoleń i będą nośnikami historii. Opieka nad zabytkami to wspólna sprawa, nie zapewni jej jeden człowiek, ani jedna instytucja, do tego trzeba całego społeczeństwa – wspomina prezes stowarzyszenia, które wkrótce będzie prowadzić zajęcia z nauki czyszczenia srebrnych świeczników, a także warsztaty z pisania piórem atramentowym, aby przywrócić pisanie kronik z bieżących wydarzeń parafialnych. 
Grupa planuje renowację najcenniejszych dziesięciu ze 100 starodruków, a na prace chce pozyskać środki z zewnątrz, potrzebna jest także specjalna szafa na starodruki, na zakup której zbierane są środki wśród parafian. 
Poza starodrukami wśród zbiorów są 23 świeczniki wyprodukowane w Fabryce Norblina (1847 r.), rękopis karmelitański (1864 r.), 6 monumentalnych stacji Drogi Krzyżowej, 2 feretrony z wizerunkami świętych, fisharmonia, figura św. Jana Nepomucena, zbiór akcesoriów mszalnych, w tym dzwonki ministranckie, akcesoria procesyjne tj. dzwonki i lampiony na tyczce. W sumie 58 obiektów i ponad 100 starodruków. Będzie to rekordowy wpis do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego.
Kontakt do stowarzyszenia, tel. 506133935. e-mail: bezbledny.bledow@gmail.com. Czytelnicy, którzy chcieliby wesprzeć zakup szafy na starodruki (koszt 1 700 zł) mogą to zrobić wpłacając środki na nr. konta bankowego: 45 1240 5660 1111 0010 9403 7468, stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów, Lipie 33, 05-620 Błędów, z dopiskiem „na starodruki”).

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(23043) Paulina Omen Klepacz
2
(11939) Paulina Omen Klepacz
5
(7858) Paulina Omen Klepacz
6
(7254) Paulina Omen Klepacz
7
(7210) Paulina Omen Klepacz
10
(6373) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie