piątek, 22 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

W odniesieniu do rozprzestrzenianej po Gminie Belsk Duży informacji nawołującej do agresji w sprawie planu budowy biogazowni przy terenach należących do Ferrero informuję, że są to zmanipulowane informacje.

Autor przekazu w haniebny sposób wykorzystał fakt nieznajomości przez mieszkańców procedur sporządzania planów miejscowych oraz nieznajomości zastosowania technologii wykonania biogazowni zarzucając mi ukryty tryb procedowania oraz brak informacji. Manipuluje on informacją wywołując strach wśród mieszkańców.

Odnosząc się do przekazu „ukryty tryb procedowania, brak informacji pośród wspólnoty – to wszystko każe zastanowić się nad intencjami Wójta”, wyjaśniam, że 25 lutego 2021 r. Rada Gminy Belsk Duży podjęła uchwałę nr XXVII/188/2021 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przyległych do zakładu Ferrero w sołectwie Belsk Duży – etap II.  
Pismem z dnia 27 maja 2022 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu pozytywnie zaopiniował przedłożony projekt planu miejscowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, a 29 września 2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nie wniósł uwag odnoszących się do projektowanej inwestycji wiodącej. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dnia 22 lutego 2023 r. ukazało się na tablicy ogłoszeń urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w lokalnej gazecie ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu wyżej opisanego projektu planu. W tymże ogłoszeniu były zamieszczone informacje m. in. o możliwości zapoznania się z projektem planu w siedzibie urzędu gminy oraz o terminie składania uwag do dokumentu. 7 marca 2023 r. w siedzibie urzędu Gminy odbyła się dyskusja publiczna, na którą przybyli urbanista sporządzający projekt planu, potencjalny inwestor oraz mieszkańcy. Podczas dyskusji mieszkańcy mieli zapewnioną możliwość zadawania pytań dotyczących zapisu planu miejscowego a także mieli możliwość składania uwag do protokołu.
Ponowiłem procedurę wyłożenia planu miejscowego do publicznego wglądu, o czym poinformowałem w ogłoszeniu, które ukazało się 5 kwietnia 2023 r. na tablicy ogłoszeń urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w lokalnej gazecie o ponownym wyłożeniu do publicznego wglądu wyżej opisanego projektu planu miejscowego. W tymże ogłoszeniu były zamieszczone informacje m.in. o możliwości zapoznania się z projektem planu w siedzibie urzędu gminy oraz o terminie możliwości składania uwag do dokumentu. 25 kwietnia 2023 r. w siedzibie urzędu Gminy odbyła się kolejna dyskusja publiczna, na którą przybyli urbanista, potencjalny inwestor oraz mieszkańcy. Podczas dyskusji mieszkańcy mieli zapewnioną możliwość zadawania pytań dotyczących zapisów planu miejscowego, a także mieli możliwość składania uwag do protokołu.
Ponadto informuję, że zakres planu miejscowego określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie wymaganego zakresu projektu planu zagospodarowania przestrzennego. Poprawność sporządzenia planu miejscowego wraz z zawartym zakresem treści obligatoryjnie sprawdza Wojewoda, któremu analogicznie do poprzednich procedur wysyłam całą zgromadzoną dokumentację planistyczną. Naruszenie tego trybu skutkuje uchyleniem uchwały. Dlatego działam zgodnie i w ramach prawa.

Biorąc pod uwagę powyższe, autor przekazu wprowadza w błąd stwierdzeniem, że był ukryty tryb procedowania zmiany planu miejscowego. Gdybym zatajał te informacje, mieszkańcy nie przybyliby na dyskusje publiczne, które odbyły się w dniach 7 marca 2023 r. oraz 25 kwietnia 2023 r. oraz nie przychodziliby do urzędu gminy, celem zapoznania się z projektem planu miejscowego.
Autor przekazu również wprowadza w błąd mieszkańców, sugerując, że „Wójt Gminy chce pozwolić lokalnej fabryce wybudować biogazownię wytwarzającą 2MW energii – do wytworzenia tego potrzeba prawie 20 ciężarówek dziennie ŚMIERDZĄCYCH substancji, których sama fabryka nie wytwarza na miejscu”.
Dementuję. Zapis w przedmiotowym projekcie planu miejscowego (§ 13 ust. 3 pkt. 4 lit. b)) mówi: „b) jako wsadu do produkcji biogazu dopuszcza się stosowanie wyłącznie substratów stanowiących odpad produkcyjny pochodzenia roślinnego z zakładu, przy którym instalacja ta zostanie zlokalizowana i/lub substratów pochodzących z lokalnej produkcji roślinnej”.
Dodatkowo powyższy zarzut normuje zapis zamieszczony w projekcie planu miejscowego (§ 7 ust. 1 pkt. 1) mówiący: „zakazuje się wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do gruntu, cieków powierzchniowych i wód podziemnych”
Ponadto przedstawiciele zakładu Ferrero obecni na dyskusji publicznej dn. 25 kwietnia 2023 r. zapewniali, że ilość substratu obecnie nadającego się do utylizacji pochodzącego z zakładu przekracza ilość możliwą do przetworzenia przez projektowaną biogazownię.

Autor przekazu mija się również z prawdą stwierdzając, że: „lokalizacja w jednym z najwyższych punktów w Starej Wsi spowoduje, że SMRÓD będzie spływał na mieszkańców osiedli w Belsku Dużym, Starej Wsi, Małej Wsi, Skowronek oraz innych miejscowości”
Wyjaśniam, że zapis w przedmiotowym projekcie planu miejscowego (§ 13 ust. 3 pkt. 1 ) mówi, że ustala się zasady realizacji przeznaczenia terenu oraz kształtowania zabudowy jak następuje: „1) realizację przeznaczenia terenu dopuszcza się wyłącznie w postaci przedsięwzięć innych niż uciążliwe”.
Ponadto przedstawiciele zakładu Ferrero zapewniają, że czekolada jest bardzo wrażliwa na absorbcję brzydkich zapachów, dlatego nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek błędne działanie biogazowni.
Autor przekazu rozprzestrzenia nieprawdę stwierdzając, że „inwestor nie chce zapewnić czynników pozwalających zniwelować negatywne skutki biogazowni”.
Wyjaśniam, że wyżej wymienione stwierdzenie nie może być prawdą, ponieważ inwestor bez sporządzenia planu miejscowego nie może wystąpić o uzyskanie pozwolenia na budowę, które upoważnia go do budowania czegokolwiek i spełniania jakichkolwiek warunków określonych prawem.
Autor przekazu stwierdzając, że „ekspertyzy jakie inwestor przedstawia Wójtowi oraz Radnym zostały przygotowane przez osobę zajmującą się szkoleniem psów” posługuje się typową manipulacją.

Wyjaśniam, że art. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w sposób wyczerpujący wyjaśnia, jakie warunki muszą być spełnione przez osoby sporządzające projekty planów miejscowych. Zatem niedopuszczalne jest, by taki dokument sporządzał ktoś niespełniający zawartych w ustawie warunków. Również tego typu informację o składzie sporządzającym plan miejscowy wraz z niezbędną dokumentacją przesyłam Wojewodzie Mazowieckiemu, który dotychczasowo nie miał żadnych co do tego uwag i zastrzeżeń.
Autor przekazu stwierdzając, że „projektowana biogazownia ma 3 ha powierzchni i drastycznie zmieni krajobraz naszej okolicy, wpływając negatywnie na walory estetyczne i turystyczne regionu niszcząc okoliczne zabytki” posługuje się typową manipulacją.
Wyjaśniam, że 22 czerwca 2022 r. wystąpiłem do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Województwa Mazowieckiego z prośbą o dokonanie uzgodnienia przedmiotowego projektu planu miejscowego. Dnia 15 lipca 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wystosował pismo do Wójta Gminy Belsk Duży, w którym uzgodnił wyżej wymieniony projekt planu miejscowego.
Informuję również, że nieprawdą jest, że projektowana biogazownia ma 3 ha powierzchni. Na etapie sporządzania planu miejscowego nie jest możliwe stwierdzenie, jaką powierzchnię będzie miała biogazownia. Zapis projektu planu miejscowego (§ 13. ust. 4 pkt. 3) mówi: „3) minimalny udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej: 15%.” Należy zauważyć, że w projekcie planu miejscowego teren produkcji przemysłowej wynosi 2,68 ha, a zieleń towarzysząca 0,44 ha.
Kolejna sugestia autora przekazu, że biogazownia spowoduje smród i zanieczyszczenia również wydaje się być nieprawdziwą biorąc pod uwagę działania rządowe propagujące budowę odnawialnych źródeł energii w tym biogazowni. 25 stycznia 2023 r. rozpoczął się nabór wniosków w nowym programie organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zatem instytucje szczebla centralnego rekomendują tego typu działania i nie widzą w związku z tym żadnych zagrożeń.
Ponadto stwierdzam, że autor przekazu odnosząc się do biogazowni nie przedstawia faktów, tylko z premedytacją używa słów:  „może”, „często”, „mogą” mających za zadanie sugerować, a nie opierać się na twardych dowodach i faktach.
Autora przekazu wzywam do zaprzestania upowszechniania nieprawdziwych informacji, a także do zaprzestania wprowadzania w błąd mieszkańców.

Wójt Gminy Belsk Duży
Władysław Piątkowski

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22152) Paulina Omen Klepacz
2
(11457) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6844) Paulina Omen Klepacz
7
(6763) Paulina Omen Klepacz
9
(6043) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie