sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Podpułkownik Jan Kowalewski już oficjalnie patronem szkoły w Bikówku.

10 listopada jest historycznym dniem dla społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej w Bikówku. W środę (10.11) nadano placówce oficjalnie i uroczyście imię ppłk. Jana Kowalewskiego oraz odbyło się przekazanie sztandaru.

Wybrali podpułkownika
Starania o nadanie imienia Publicznej Szkole Podstawowej w Bikówku społeczność szkolna rozpoczęła z początkiem 2019 roku. W połowie lutego (2019 roku) odbyło się zebranie rady rodziców z dyrekcją szkoły, przedstawicielami rady pedagogicznej, radnymi oraz sołtysami okolicznych wsi w celu wyłonienia kandydatów na patrona placówki. Finalnie wybrano trzy postacie: Jana Pawła II, ppłk Jana Kowalewskiego oraz Irenę Szewińską.
Szkoła przygotowała prezentacje poświęcone każdej z postaci. Zapoznali się z nimi uczniowie, rada pedagogiczna oraz rodzice. Na tej podstawie w tajnym głosowaniu wybrali na patrona placówki ppłk Jana Kowalewskiego.
Społeczność szkolna zawiązała zespół składający się z trzech przedstawicieli rodziców oraz nauczycieli. Ósmego kwietnia odbyły się tajne głosowania. W pierwszej kolejności wśród uczniów i nauczycieli, nieco później podczas zebrań z rodzicami. Największe poparcie wśród głosujących zyskał ppłk Jan Kowalewski (97 głosów), kolejno Jan Paweł II (45) oraz Irena Szewińska (37 głosów).

Prekursor polskiej kryptoanalizy
Podstawówka z Bikówka jest pierwszą placówką w powiecie grójeckim, której patronem został podpułkownik Wojska Polskiego, który złamał sowieckie szyfry w czasie wojny z Armią Czerwoną. Dzięki pracy ppłk. Jana Kowalewskiego od sierpnia 1919 do końca 1920 r. polski wywiad radiowy przejął kilka tysięcy szyfrogramów (głównie Armii Czerwonej) z czego latem w 1920 r. ich liczba kształtowała się na poziomie 400–500 miesięcznie. Odczytywał on sowieckie depesze szybciej niżeli ich adresaci.
Jan Kowalewski był twórcą polskiego radiowywiadu, który realnie przyczynił się do zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku. Urodził się w 1892 roku w Łodzi, a zmarł w roku 1965 w Londynie. Był podpułkownikiem dyplomowanym piechoty Wojska Polskiego, matematykiem, lingwistą i kryptologiem oraz długoletnim oficerem Oddziału II Sztabu Głównego. Po wojnie polsko-bolszewickiej Jan Kowalewski został skierowany do walki w III powstaniu śląskim. Józef Piłsudski odznaczył go Krzyżem Virtuti Militari, a w 1922 roku otrzymał awans na kapitana.
W 1923 wysłano go do Tokio, gdzie poprowadził trzymiesięczne szkolenie z zakresu kryptografii dla oficerów japońskiego wywiadu. Został za to uhonorowany najwyższym wojskowym odznaczeniem Japonii, Orderem Wschodzącego Słońca.

Ważna uroczystość
Ważnym krokiem w procesie otrzymania patrona była uchwała rady miejskiej w Grójcu ( z 24 czerwca 2019 roku) w sprawie nadania imienia i sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej w Bikówku. Placówka nie śpieszyła się z organizacją uroczystości. W pierwszej kolejności chciała przybliżyć postać ppłk Jana Kowalewskiego uczniom oraz społeczności szkolnej.
– Nadanie imienia wymaga od nas dokładnego przygotowania – tłumaczyła wówczas Agata Kępka, dyrektor placówki.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele parafialnym w Worowie. którą celebrował ks. Kardynał Kazimierz Nycz, który poświęcił sztandar szkoły. W ceremonii towarzyszyli mu kapelan wojskowy ks. mjr Łukasz Józef Hubacz oraz dziekan dekanatu grójeckiego ksiądz kanonik Andrzej Piekarczyk. W tym ważnym dla społeczności szkoły dniu udział wzięli zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy, uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy Bikówka i okolicznych miejscowości. Część oficjalna rozpoczęła się od poświęcenia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej umieszczonej przed wejściem do budynku, na której widnieje gen.bryg. Jan Kowalewski oraz krótki opis życia patrona szkoły.
Podczas uroczystości dyrektor Agata Kępka oraz Piotr Janicki - Zastępca Komendanta CRiWWR podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu i Publiczną Szkołą Podstawową w Bikówku (patronem centrum jest także ppłk. Jan Kowalewski).

Na razie podpułkownik
Przed placówką jeszcze jedna formalność, zmiana uchwały rady miejskiej. Na tablicy pamiątkowej umieszczonej przed wejściem do szkoły widnieje napis im. generała brygady, na sztandarze natomiast podpułkownika. Szkoła o nadanie imienia starała się w 2019 roku i z tego czasu pochodzi uchwała. W 2020 roku prezydent RP awansował Jana Kowalewskiego do stopnia generała brygady. W związku z tym, aby formalnie wszystko było w porządku, rada miejska musi zmienić swoją uchwałę z czerwca 2019 roku.  Radni pochylą się nad dokumentem w tej sprawie już 29 listopada.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22157) Paulina Omen Klepacz
2
(11461) Paulina Omen Klepacz
5
(7419) Paulina Omen Klepacz
6
(6849) Paulina Omen Klepacz
7
(6766) Paulina Omen Klepacz
9
(6048) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie