sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Sześcioletni Kacper z Grójca zmaga się z zespołem piramidowo-pozapiramidowym. Jest to choroba, na którą niestety jeszcze nie wymyślono leku. Aby przywrócić chłopca do sprawności, potrzebne są rehabilitacje, a te z kolei kosztują niemałą sumę pieniędzy.

Na czym to wszystko polega?
Zespół piramidowo-pozapiramidowy to procesy chorobowe, które prowadzą do zaburzenia funkcji podkorowych, od których uzależnione są czynności precyzyjne. Co to oznacza w praktyce? Między innymi zaburzenie chodu, spowolnienie ruchowe i sztywność mięśniowa. Chorobę wykryto, gdy chłopiec miał rok. Przez pierwsze miesiące swojego życia nie był w stanie się przewrócić na bok, całe dnie leżał w jednej pozycji. Na ten moment Kacper porusza się na czworaka, nie mówi, ma problemy ze wzrokiem. Potrafi zakomunikować swoje potrzeby, jak każde inne dziecko, chce się bawić, rozumie też to, co do niego się mówi.  Pomimo tego, że chłopiec ma problemy ruchowe, doskonale rozpoznaje rzeczy poprzez dotyk.

Rehabilitacja drogą do samodzielności
Na chorobę Kacperka niestety jeszcze nie wymyślono leku. Aby móc uniezależnić się i sprawić, by chłopczyk był samodzielny, trzeba wykonać szereg rehabilitacji. Najbardziej skuteczną z nich, jest rehabilitacja Vojty. Założeniem tego leczenia jest przywrócenie lub aktywowanie prawidłowych wzorców motorycznych. Terapia polega na uciskaniu konkretnej strefy, dodatkowo przykładając opór do innych części ciała, aby dodatkowo pobudzać mięśnie.  Skutkiem tego jest aktywacja mięśni niezbędnych do wykonania danego ruchu, np. obrotu, lub pełzania. Metoda ta jest o tyle dobra, że nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jest w 100% bezpieczna. Pacjent jedynie poci się i ma zaczerwienienia od ucisku na dany rejon.
Innym sposobem, aby pomóc Kacperkowi stanąć na nogi jest G-EO System. Jest to robot stacjonarny do reedukacji chodu.  Urządzenie, oprócz łatwej obsługi, jest również bezpieczne jak i bardzo skuteczne. Wymusza na pacjencie odpowiednią postawę ciała i redukuje jego ciężar. Rehabilitację na tym urządzeniu prowadzą wybrane ośrodki.

Codzienność warta 10 tysięcy miesięcznie
Rytm chłopca różni się znacznie, od dnia zwyczajnego sześciolatka. Przede wszystkim Kacper chodzi do specjalnego przedszkola w Warszawie prowadzonego przez Fundację Tęcza. Dzień zaczyna od rehabilitacji Vojty, następnie G-EO System, i dopiero wtedy może zacząć naukę. Po szkole rodzice również starają się mu pomóc, np. poprzez jazdę ma specjalnym rowerze trzykołowym, lub poprzez sobotnie zajęcia na basenie. Raz w miesiącu Kacper jedzie również na tygodniowy turnus rehabilitacyjny do Warszawy. Wszystkie te zabiegi generują koszt rzędu ok. 10 tys. miesięcznie.
Każda pomoc i każdy grosz przyda się, by pomóc Kacperkowi. Na stronie siepomaga.pl prowadzona jest specjalna zbiórka na rehabilitację chłopca.
https://www.siepomaga.pl/kacper-szlyk
Maciej Nowacki

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22157) Paulina Omen Klepacz
2
(11461) Paulina Omen Klepacz
5
(7418) Paulina Omen Klepacz
6
(6848) Paulina Omen Klepacz
7
(6766) Paulina Omen Klepacz
9
(6048) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie