poniedziałek, 31 marzec 2025

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Od początku roku do poniedziałku (17 marca) na terenie powiatu grójeckiego odnotowano aż 109 pożarów traw i nieużytków.  To wzrost aż o 678% jeśli chodzi o rok 2024.  

Przy walce z pożarami traw i nieużytków udział wzięło łącznie ponad 736 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu grójeckiego, spędzając przy akcjach ponad 63 godziny.  Wśród gmin powiatu grójeckiego najwięcej pożarów traw i nieużytków odnotowano w gminie Warka (34), kolejno gmina Jasieniec (23 pożary) oraz Pniewy (13 pożarów). W gminach Błędów oraz Goszczyn nie odnotowano wezwań do pożarów nieużytków. Stawkę zamykają gminy Nowe Miasto nad Pilicą (6 pożarów) oraz Belsk Duży (4 pożary). 
Do tej pory największe zdarzenie związane z pożarami traw odnotowano w miejscowości Podgórzyce, gmina Warka, gdzie spaleniu uległo 5 hektarów nieużytków.  Z kolej w miejscowości Stare Biskupice gmina Warka na skutek pożaru traw doszczętnie spaliła się drewniana stodoła, a pożar przeniósł się również na pobliski budynek gospodarczy. Dzięki szybkiej akcji strażaków udało się go w porę zatrzymać minimalizując powstałe straty. 
Sezon wiosenny to czas kiedy w całej Polsce strażacy zmagają się z plagą pożarów traw. W tym roku zdecydowanie szybciej ze względu na sprzyjające warunki pogodowe rozpoczął się ten niechlubny proceder.  Chodź wiele osób bagatelizuje to zjawisko, wypalanie łąk i nieużytków stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.
Najczęstszą przyczyną pożarów traw jest celowe wypalanie roślinności. Wśród społeczeństwa wciąż pokutuje mit, że ogień poprawia żyzność gleby, podczas gdy w rzeczywistości niszczy cenną warstwę próchnicy i ekosystem glebowy. Szczególnie przy drogach w okresie suszy pożary mogą wybuchać przez przypadkowe zaprószenie ognia, np. wyrzucony niedopałek papierosa. 
Wypalanie traw to wyjątkowo niebezpieczne zjawisko, ponieważ przy silnym wietrze  rozprzestrzeniają się błyskawicznie i prowadzą do strat w uprawach, zniszczeniach infrastruktury technicznej, a nawet do zagrożenia dla domów i budynków gospodarczych. Każdego roku w takich zdarzeniach giną ludzie, zarówno podpalacze, jak i przypadkowe osoby próbujące ugasić ogień. Dodatkowo płonące łąki to śmiertelna pułapka dla zwierząt – giną w nich owady, ptaki, jeże i inne małe ssaki. Dym z pożarów traw pogarsza jakość powietrza i może być groźny dla osób z chorobami układu oddechowego.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu apeluje o przestrzeganie przepisów i nie wypalanie traw. Zgodnie z polskim prawem jest to surowo zabronione i grozi karą grzywny  a w skrajnych przypadkach nawet więzieniem. Prewencja społeczna jaką realizują nasi funkcjonariusze na spotkaniach z mieszkańcami, uczniami w placówkach oświatowych oraz podczas wielu innych wydarzeń ma na celu edukowanie społeczeństwa co w rzeczywistości przełoży się na odpowiedzialne gospodarowanie suchą roślinnością i może znacznie ograniczyć liczbę takich zdarzeń. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony naszej planety i bezpieczeństwa – wystarczy pamiętać, że ogień nie jest narzędziem do porządkowania przyrody, lecz śmiertelnym zagrożeniem.
Oficer Prasowy Komendanta 
Powiatowego Państwowej 
Straży Pożarnej w Grójcu 
mł. asp. Michał Maroszek.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22758) Paulina Omen Klepacz
2
(11837) Paulina Omen Klepacz
5
(7720) Paulina Omen Klepacz
6
(7131) Paulina Omen Klepacz
7
(7081) Paulina Omen Klepacz
9
(6275) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie