sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Samorządy sprawdzają zapotrzebowanie na opał wśród mieszkańców, by odpowiednio zaplanować działania związane ze sprowadzaniem i sprzedażą węgla.

Dzięki przyjętym przez Sejm przepisom, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę. Następnie będzie go można sprzedawać mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnej 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Mieszkańcy zainteresowani zakupem węgla od samorządu będą składać do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Takie rozwiązanie ma być dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego. Wnioski będą sprawdzane w urzędach bardzo wnikliwie.


Razem łatwiej
Rozwiązanie takie sprawiło, że sąsiednie samorządy postanowiły prowadzić dystrybucję węgla razem. Tak będzie w przypadku gminy Mogielnica. Burmistrz Sławomir Chmielewski nie krył od samego początku, że nie ma zaplecza do organizacji dystrybucji węgla swoim mieszkańcom. Z propozycją porozumienia wystąpił do swojego sąsiada, Mariusza Dziuby, włodarza Nowego Miasta nad Pilicą.
– Jesteśmy wstępnie umówieni, więc pozostaje jeszcze kwestia podpisania porozumienia – mówi Sławomir Chmielewski.
I tak mieszkańcy Mogielnicy prawdopodobnie będą zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel do urzędników w swojej gminie, a odbierać go już z Nowego Miasta nad Pilicą.
Do nowomiejskiego samorządu zgłosiło zapotrzebowanie na węgiel ponad 200 osób (dane z czwartku, 3 listopada). – W dalszym ciągu zbieramy zgłoszenia – podkreśla Mariusz Dziuba burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą.
W związku z tym, że nowomiejski samorząd nie posiada swojej spółki gminnej, dystrybucją węgla zajmie się jeden z lokalnych składów węgla. – Jesteśmy po zawarciu porozumienia, teraz będzie umowa – dodaje Dziuba. – Już od pewnego czasu mamy wszystko wstępnie ustalone, czekaliśmy tylko na podpisanie ustawy przez prezydenta.

Z sąsiadem
Podobne rozwiązanie jak Mogielnica wdroży również samorząd Goszczyna. Ten również chce porozumieć się z jednym ze swoich sąsiadów, aby to on logistycznie zajął się dystrybucją węgla. Na chwilę obecną zapotrzebowanie na ten rodzaj opału zgłosiło ponad 20 osób, a zgłoszenia przyjmowane są do 10 listopada. – Chcemy porozumieć się z gminą, która dysponuje własną spółką – przyznaje Waldemar Kopczyński, wójt Goszczyna.
Pomysł wspólnego działania popiera również Władysław Piątkowski, wójt Belska Dużego. – Ja od początku byłem za tym, aby działać w tym zakresie razem – podkreśla w rozmowie z „Jabłonką”.
Gmina dysponuje własną spółką, Zakładem Gospodarki Komunalnej i to ona będzie logistycznie odpowiadała za dostawy węgla. – Trwają jeszcze rozmowy, ponieważ do sprostania nowemu zadaniu niezbędna jest waga – mówi Marcin Pawlak, dyrektor ZGK.
Wnioski o zakup preferencyjne będzie można składać do Urzędu Gminy w Belsku Dużym.

Potrzebna kontrola
Współpraca z lokalnym przedsiębiorcą to także idealne rozwiązanie dla grójeckich samorządowców.  – Wszystkie ręce na pokład – zapewnił podczas październikowej (24 października) sesji rady miejskiej burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda.
Potrzebę kontroli takiego rozwiązania widzi jednak radny Janusz Dulemba. – Węgiel jest towarem deficytowym – podkreślił. – Gmina musi nadzorować ten proces.
Takie samo rozwiązanie chce wdrożyć samorząd Błędowa, który co prawda posiada wagę, sprzęt i plac do dystrybucji węglem, jednak jest to teren bez monitoringu oraz ogrodzenia, co może skutkować kradzieżami. – Jest to towar deficytowy – przyznaje Mirosław Jakubczak, wójt Błędowa. – Dlatego też lepiej, aby jego dystrybucja odbywała się za pośrednictwem lokalnego przedsiębiorcy.

Mamy infrastrukturę
W gminie Pniewy trwają prace przy utwardzaniu placu, gdzie składowany ma być węgiel. Teren jest ogrodzony i monitorowany, a samorząd posiada niezbędny sprzęt, łącznie z wagą oraz ładowarkami i samochodami. – Przed 15 listopada będziemy już gotowi do przyjmowania pierwszych dostaw węgla – zapowiada Ireneusz Szymczak, wójt Pniew.
Samorząd wstępnie zadeklarował u dostawcy opału 400 ton tego paliwa. Jak podkreśla jednak w rozmowie z „Jabłonką”, Ireneusz Szymczak, są to na razie wstępne deklaracje.




Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22153) Paulina Omen Klepacz
2
(11459) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6845) Paulina Omen Klepacz
7
(6765) Paulina Omen Klepacz
9
(6046) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie