piątek, 20 wrzesień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Zespół Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu informuje o zakończeniu projektu Erasmus+ o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000147802.

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej projekt ten umożliwił uczniom i nauczycielom zdobycie cennych doświadczeń zawodowych i edukacyjnych na międzynarodowej arenie. Projekt został zrealizowany w ramach programu ERASMUS+, Sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, Akcja 1.

Cele i Założenia Projektu
Głównym celem projektu było podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez praktyki zawodowe dla uczniów ZS w Grójcu.  22 uczniów z kierunków technik ekonomista, technik handlowiec, technik spedytor, technik informatyk i technik programista zostało wybranych w procesie rekrutacji do udziału w praktykach zawodowych w Grecji. Mobilność została przeprowadzona w marcu 2024 roku.
Przed wyjazdem uczniowie przeszli intensywne zajęcia przygotowawcze.
Program praktyk w Grecji obejmował około 80 godzin zajęć praktycznych (10 dni) oraz bogaty program kulturowy (2 dni). Mobilność odbyła się w terminie od 15 do 26 marca 2024 roku (+2 dni podróży).

Przebieg Mobilności. Pogram merytoryczny – praktyki zawodowe
Uczniowie podczas greckiej mobilności zostali byli podzieleni na trzy grupy specjalistyczne: biznesową, informatyczną oraz spedytorsko-logistyczną.

Grupa Biznesowa
Ekonomiści i handlowcy pracowali nad raportami o konkurencji na rynku, analizą polityki cenowej i sezonowości sprzedaży. Poznawali różne narzędzia marketingowe, w tym media społecznościowe, co pozwoliło na rozwinięcie umiejętności związanych z digital marketingiem i strategią biznesową. Uczniowie pracowali nad materiałami graficznymi, treściami reklamowymi. Tworzyli także broszury informacyjne, wykorzystując poznane platformy i narzędzia do opracowania materiałów graficznych.

Grupa Informatyczna
Informatycy i programiści zajmowali się tworzeniem witryn internetowych, analizując ich funkcjonalność oraz panele administracyjne. Skupili się na projektowaniu struktury witryny z uwzględnieniem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasad uniwersalnego projektowania. Przygotowywali także artykuły na strony internetowe w języku angielskim, opracowywali grafikę strony oraz budowali bazy danych. Uczestniczyli także w warsztatach z robotyki. Projektowali i programowali roboty z Lego, co pozwoliło im na praktyczne zastosowanie nowych umiejętności programistycznych.

Grupa Spedytorsko-Logistyczna
Logistycy i spedytorzy podczas praktyk zdobywali wiedzę na temat dokumentów magazynowych, analizując ich poprawność oraz proces obiegu. Pracując z systemem magazynowym, wprowadzali dane i generowali raporty. Uczniowie stworzyli także własne procedury inwentaryzacyjne – analizowali dokumentację, opracowywali plan i dzielili obowiązki oraz role w procesie. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach komputerowych, gdzie projektowali broszury i plakaty promujące spedycję. Podczas warsztatów logistycznych brali udział w zajęciach praktycznych, pracując z programem Power Fleet i planując trasy dla kierowców jednoosobowych.

Program Kulturowy
Program kulturowy obejmował wizyty w malowniczych miejscach Grecji. Uczniowie odwiedzili Litochoro, zwane „greckim Zakopanem”, oraz Meteory, gdzie podziwiali monumentalne klasztory wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Kalambace zwiedzili pracownię ikon, poznając proces ich pisania.
Zwiedzili również Muzeum Nauki i Techniki w Katerini oraz starożytny amfiteatr i ruiny katedry w Larisie. Odwiedzili zamek Platamon oraz lokalny targ w Leptokarii, gdzie zakupili regionalne produkty.
Program kulturowy został dostosowany do profilów kształcenia uczniów i ich zainteresowań zawodowych, dlatego uczniowie udali się także do JOIST Innovation Park w Larisie, gdzie obejrzeli wystawę przedstawiającą zmiany w życiu ludzi oraz rewolucję przemysłową. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z wirtualnej rzeczywistości i pracy z programami 3D. W Muzeum Nauki i Techniki w Katerini zdobyli wiedzę m.in. o historii komputera i Internetu.
Uczniowie odwiedzili też Thessaloniki – drugie co do wielkości miasto w Grecji, założone przez Kassandrosa i nazwane na cześć jego żony Thessaloniki, siostry Aleksandra Wielkiego. Udali się także do Werginy, gdzie w Muzeum podziwiali królewskie grobowce.
Niezwykłą okazją, by poczuć ducha Grecji, było uczestnictwo w ważnym dla Greków święcie. Uczniowie z ciekawością obserwowali paradę w Leptokarii, celebrowaną na cześć Odzyskania Niepodległości przez Grecję!

Certyfikaty
Ostatni dzień mobilności w Grecji był pełen refleksji i podsumowań. Uczestnicy projektu brali udział w zajęciach podsumowujących praktyki zawodowe, przeprowadzili ocenę osiągniętych efektów kształcenia oraz podzielili się swoimi doświadczeniami i refleksjami. Wręczono im certyfikaty potwierdzające nabycie nowych kompetencji i uczestnictwa w międzynarodowych praktykach.

Job Shadowing dla Nauczycieli
Projekt obejmował także program job shadowing dla nauczycieli. Nauczycielka ZS w Grójcu – p. Joanna Cichacka – miała okazję obserwować codzienną pracę nauczycieli w Grecji i sposób realizacji edukacji zawodowej, co pozwoliło jej na zrozumienie różnic międzykulturowych w podejściach edukacyjnych. Dzięki temu zdobyła cenne doświadczenie zawodowe, które może zastosować w pracy dydaktycznej, wzbogacając proces nauczania o międzynarodowe perspektywy.

Anna Kokosza-Jaźwiec

 

 

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(21820) Paulina Omen Klepacz
2
(11212) Paulina Omen Klepacz
5
(7259) Paulina Omen Klepacz
6
(6678) Paulina Omen Klepacz
7
(6544) Paulina Omen Klepacz
9
(5912) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie