- Szczegóły
- Wiadomości
Pół wieku w wierze
Zbroszańska parafia przygotowuje się do obchodów jubileuszu.
Parafia św. Jana Chrzciciela w Zbroszy Dużej będzie świętować 50-lecie powstania. Główne uroczystości przewidziano na niedzielę 22 września. Od ponad dwóch miesięcy trwają aktywne przygotowania do wydarzenia.
Od 24 czerwca nowym proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela mianowany został, ks. Artur Ściana. Już na początku swojej posługi stanął przed wyzwaniem organizacji obchodów okrągłego jubileuszu istnienia parafii. Jak przyznaje, nie byłoby to możliwe bez wsparcia zaangażowanych parafian. Na potrzeby przygotowań zawiązała się grupa osób, Komitet Organizacyjny, który spotyka się systematycznie, by jak najlepiej przygotować się do zbliżającego się święta.
– Wśród parafian była ogromna potrzeba wspólnego działania – przyznaje ks. Artur Ściana. – Jest to wyzwanie, przed którym stanęliśmy. W tym aspekcie świetnie sprawdzi się hasło kardynała Stefana Wyszyńskiego „Jednoczyć, nie dzielić”. Miłość do Boga i wspólne działanie, to ogromna potrzeba obecnych czasów.
Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą o godzinie 12.00 w zbroszańskim kościele. Druga część święta zaplanowana jest w przylegającym do świątyni ogrodzie. Swoje talenty zaprezentują dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbroszy Dużej. Tuż po nich koncert da Gminna Orkiestra Dęta z Jasieńca. Oczywiście będzie również kiełbaska i grille, jubileuszowy tort, a bliżej zmroku uroczyste rozświetlenie znajdującego się przy świątyni krzyża. Świętowanie zakończy „zbroszańska dyskoteka”.
– Dyskoteka jest swego rodzaju klamrą wydarzenia i nawiązaniem do cyklicznego wydarzenia, które odbywało się ponad 40 lat temu – przyznaje Mirosław Błoński, zaangażowany w organizację jubileuszu parafianin. – Odbywające się kiedyś w podziemiach kościoła dyskoteki przeszły przecież do historii.
Obchody jubileuszu objął swoim honorowym patronatem Instytut Pamięci Narodowej. Z tej okazji w podziemiach kościoła odsłonięta zostanie pamiątkowa wystawa poświęcona parafii oraz działalności ks. Czesława Sadłowskiego. Dodatkowo zaplanowano projekcję archiwalnych filmów z życia parafii. Od kilku dni trwają intensywne prace remontowe tej przestrzeni. Wystawa ma być cyklicznie wymieniana.
– Wszystko po to, aby kościół nie był otwierany tylko na msze, ale pełnił funkcję szerszą, jako miejsce spotkania ludzi, wykorzystując swój potencjał – dolny kościół – tłumaczy ks. Artur Ściana. – To powinno motywować ludzi, aby chcieli się wspólnie spotkać. Brakuje w Zbroszy Dużej takiego miejsca. W przyszłości chcemy, aby powstała tutaj Izba Pamięci oraz wystawy dla dzieci, a także osób starszych.
Przez stulecia mieszkańcy Zbroszy Dużej należeli do parafii Jasieniec. W 1957 roku postanowili zbudować kaplicę. W porozumieniu z proboszczem ks. Władysławem Wojewodą zgromadzili fundusze. Jednak milicja zarekwirowała zakupione drewno i wszczęła prześladowania rolników angażujących się w budowę świątyni. Szczególną uwagę władze komunistyczne zwróciły na wikariusza jasienieckiego – ks. Czesława Sadłowskiego, który w 1967 roku zamieszkał w oddalonej od Jasieńca wiosce z misją poprowadzenia duszpasterstwa wśród tych, których życie realizowało się w duchu wiary. Wikariusz ks. Czesław w wydzierżawionym budynku gospodarczym urządził salę katechetyczną i kaplicę. Kuria Metropolitarna Warszawska zezwoliła na odprawianie w niej mszy świętych i 10 marca 1969 roku duszpasterz odprawił pierwszą w Zbroszy Dużej Ofiarę Eucharystyczną. Dwa dni później komunistyczna administracja budowlana dokonała inspekcji, zakazując użytkowania kaplicy i zobowiązując milicję do dopilnowania zakazu. Parafianie, nie zważając na represje i przesłuchania, nadal gromadzili się na nabożeństwach. Duszpasterz prześladowany i nękany, trwał…
16 maja 1969 roku biskup Jerzy Modzelewski wydał dekret zezwalający na udzielanie w kaplicy zbroszańskiej wszelkich posług duszpasterskich, a 24 maja tegoż roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński poświęcił kaplicę p.w. św. Jana Chrzciciela. 4 lipca w 1969 roku milicja i bezpieka przeprowadziły akcję zamknięcia kaplicy, uwięzienia Najświętszego Sakramentu i zniszczenia mienia, a księdza sąd skazał na karę więzienia.
W 1972 roku komunistyczne władze w końcu zezwoliły na budowę świątyni i zbiórkę potrzebnych funduszy, w którą włączyli się parafianie, archidiecezja i Polonia. Kościół zaprojektowany przez architekta prof. Stanisława Marzyńskiego i konstruktora inż. Piotra Chomczyka został poświęcony 17 sierpnia 1974 roku przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego