piątek, 22 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Wielokrotnie interweniowałem w sprawie wysokich cen nawozów sztucznych. Na jednej z Komisji Rolnictwa w Sejmie zaproponowałem zniesienie podatku VAT pobieranego od obrotu nimi i wprowadzenie rekompensat dla rolników z tytułu nadzwyczajnej podwyżki ich cen.

Kilka tygodni temu skierowałem zapytanie do Ministra Skarbu Państwa w sprawie dochodów spółek państwowych zajmujących się ich produkcją. Mają one zdecydowanie największy udział na rynku tych produktów i to one dyktują ceny. Udzielona mi odpowiedz jasno pokazuje kto tak naprawdę zarobił na drożejących nawozach. Z przesłanego mi materiału wynika, że zakłady te osiągały rekordowe dochody. Na przykład w roku 2015 ich dochody wyniosły 586 mln zł, rok później 358 mln, a w 2018 282 mln. Ale już w roku 2022 dochód przekroczył 1 miliard złotych. Czyli blisko dwa - trzy razy tyle, co w niektórych poprzednich latach.

Oczywiście na wszystkie moje sejmowe pytania w tej sprawie otrzymywałem odpowiedź, że to wina drożejących nośników energetycznych w tym głównie gazu, zwłaszcza rosyjskiego. Miałem co do tego pewne wątpliwości, bo systematycznie obserwuję notowania światowego rynku gazu i jakoś nie mogłem znaleźć bezpośredniego powiązania między cenami gazu, a cenami nawozów, szczególnie azotowych. Moim zdaniem wielokrotnie gaz taniał, a ceny nawozów nadal były bardzo wysokie.
Moje wątpliwości rozwiał w swoim piśmie minister Skarbu Państwa, który udzielił mi informacji o wysokości należnego podatku dochodowego naliczonego państwowym spółkom zajmującym się produkcją nawozów sztucznych. Wynika z niej, że podatek, który jest naliczany od dochodu, czyli  po odjęciu kosztów produkcji od przychodów był rosnący i rekordowo wysoki. O ile w 2015 roku podatek ten wyniósł 78 milionów złotych, w 2018 roku 15 mln, to już w 2022 -  152 miliony złotych !!!
Czyli spółki Skarbu Państwa zarobiły na produkcji nawozów sztucznych w 2022 roku 10 razy więcej niż w 2018 roku.
Zapłacili za to oczywiście polscy rolnicy i nieprawdą jest, że jedyną przyczyną był drogi gaz.
Dla przypomnienia saletra amonowa i mocznik kosztowały w owym roku rekordowych zysków państwowych firm blisko 5 razy więcej niż w 2018.

Odpowiedź Ministra Skarbu Państwa jasno pokazuje kto tak naprawdę zarobił, a kto stracił na drogich nawozach. Zarobiło Państwo, a stracił polski rolnik.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22152) Paulina Omen Klepacz
2
(11452) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6842) Paulina Omen Klepacz
7
(6763) Paulina Omen Klepacz
9
(6043) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie