sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

ROLNIKU, masz problem z uzyskaniem zapłaty za swoje produkty? Zastanawiasz się jakie kroki prawne powinieneś podjąć, aby wyegzekwować zapłatę od nieuczciwego kontrahenta? Skup owoców i warzyw opóźnia się z wypłata należnych Ci pieniędzy?

Jeżeli na chociaż jedno z tak postawionych w tytule pytań odpowiedziałeś twierdząco, oznacza to iż powinieneś zapoznać się z treścią niniejszego artykułu, co pomoże Ci w skutecznych egzekwowaniu twoich pieniędzy od innych osób. Już na wstępie należy podkreślić, iż każda osoba fizyczna, niezależnie czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też rolniczą jest uprawniona do dochodzenia, na drodze sądowej, zaległych świadczeń pieniężnych od swoich kontrahentów. Odpowiadając zatem rzeczowo na ww. pytania należy postawić jednoznaczną odpowiedź: ROLNIKU masz prawo dochodzić zapłaty należnych Ci środków pieniężnych od osób trzecich.
Problematyka dochodzenia roszczeń, w tym również z nieopłaconej terminowo faktury uregulowana została w Kodeksie cywilnym oraz Kodeksie postępowania cywilnego. Znając specyfikę działania skupów owoców i warzyw wskazać należy, iż rolnik może się borykać z dwojaką sytuacją. Mianowicie może posiadać fakturę, które nie została terminowo uregulowana, ewentualnie posiadać jedynie dokument, stanowiący podstawę do wystawienia takiej faktury w przyszłości. Oczywiście dochodzenie roszczenia na podstawie już wystawionej faktury jest dużo mniej skomplikowane, co nie oznacza, iż nie ma możliwości wyegzekwowania środków pieniężnych w sytuacji braku faktury (problematyka ta poruszona zostanie w kolejnym wydaniu gazety). Skupiając się natomiast na egzekwowaniu należności z niezapłaconej faktury wskazać należy, iż środki prawne można podejmować dopiero w momencie, gdy upłynie termin płatności wskazany na fakturze. Powyższe oznacza, iż po upływie ww. terminu należy nawiązać kontakt z dłużnikiem celem, w pierwszej kolejności, polubownego załatwienia sprawy. Kontakt ten odbywa się zwykle telefonicznie, bądź pisemnie. Może on skutkować natychmiastową spłatą zadłużenia, bądź zawarciem ugody w zakresie uregulowania zadłużenia.
Co ważne, jeżeli warunki zaproponowanej ugody nie będą odpowiadać rolnikowi, nie ma on obowiązku podpisania takiego dokumentu, zwłaszcza gdy jest on niekorzystny. Bardzo często dłużnicy, będący przedsiębiorcami, stosując nieuczciwe praktyki i wykorzystując niewiedzę rolników, wymuszają zawarcie takich ugód. Należy się absolutnie wystrzegać takich sytuacji. ROLNIKU pamiętaj, że nikt nie może Cię zmusić do podpisania ugody, która jest dla Ciebie niekorzystna. MASZ prawo dochodzić zapłaty należności z faktury  w sądzie.
W sytuacji, gdy rozmowy polubowne nie przyniosą zadawalających efektów, dłużnik w dalszym ciągu odracza płatność, uchyla się od jej uregulowania należy skierować   sprawę ,na drogę sądową. Posiadając fakturę rolnik znajduje się na uprzywilejowanej pozycji, bowiem ma on możliwość dochodzenia zapłaty faktury przed sądem, w tzw. elektronicznym postępowaniu upominawczym. Co to oznacza? Otóż pozew o zapłatę składany jest internetowo, sąd wydaje nakaz zapłaty bez udziału dłużnika i wierzyciela (rolnika). Jest to niewątpliwie znaczne ułatwienie w dochodzeniu roszczeń wynikających z faktury. Dodatkowym atutem przemawiającym za dochodzeniem roszczenia w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest to, iż opłata sądowa jest znacznie niższa od tej jaką należałoby uregulować, gdyby pozew o zapłatę był składany w formie tradycyjnej. Doprecyzowując, opłata sądowa, jaką strona musi uregulować, składając pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym wynosi 1/4 kwoty, którą normalnie należałoby uregulować. Przepisy regulujące wysokości opłat sądowych ustawodawca zawarł w Ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (art. 19). Elektroniczne postępowanie upominawcze, kończy się co do zasady wydaniem nakazu zapłaty, który jest doręczany dłużnikowi (Pozwanemu). Jeżeli Pozwany nie  złoży sprzeciwu w zakreślonym ustawowo terminie, nakazowi zapłaty nadana zostanie klauzula wykonalności. Taki dokument stanowi tytuł egzekucyjny, co oznacza iż sprawa może być skierowana do komornika celem przymusowego egzekwowania zapłaty. W sytuacji gdy Pozwany złoży jednakże skutecznie sprzeciw sprawa zostanie przekazana z trybu elektronicznego do tradycyjnego, a co za tym idzie trafi do sądu właściwego ze względu na siedzibę dłużnika (Pozwanego). Następnie sąd ten zbada czy sprzeciw jest zasadny czy też nie i wyda wyrok, na który również nakładana jest klauzula wykonalności. Wyrok opatrzony w ww. klauzulę stanowi tytuł wykonawczy i upoważnia rolnika do skierowania sprawy do komornika celem wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Czy warto zwlekać z dochodzeniem swoich roszczeń od innych kontrahentów?
Absolutnie nie, ponieważ po pierwsze może dojść do przedawnienia roszczenia (art. 118 Kodeksu cywilnego), a po drugie kontrahent może z czasem ogłosić upadłość prowadzonego przedsiębiorstwa (skupu), co znacznie utrudni dochodzenie roszczenia w pełnej kwoty. Niekiedy może się okazać, iż na skutek ogłoszonej upadłości egzekwowanie nawet częściowej kwoty będzie niemożliwe.
PODSUMOWUJĄC, jeżeli rolnik posiada jakiekolwiek roszczenie względem innych podmiotów, w tym względem osób prowadzących skupy owoców i warzyw, zasadnym jest podejmowanie ww. czynności bez zbędnej zwłoki. Dochodzenie należności jest standardowym postępowaniem sądowym, w którym, jeżeli rolnik podejmie decyzję o współpracy z profesjonalnym pełnomocnikiem, nie będziecie musiał samodzielnie podejmować jakichkolwiek czynności. Warto mieć na uwadze, iż w przypadku gdy rolnik skorzysta z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, przy wygraniu sprawy dłużnik (Pozwany) zostanie zobligowany przez sąd, do zwrócenia rolnikowi kosztów, jakie ten poniósł w związku z wynagrodzeniem uiszczonym na rzecz adwokata lub radcy prawnego. Podobnie, Pozwany zostanie zobligowany do zwrotu na rzecz rolnika opłaty sądowej, o której mowa powyżej. Jak wynika zatem z powyższego rolnik ma możliwość nie tylko odzyskania należnych mu pieniędzy ale również kosztów jakie poniesie w związku z koniecznością przeprowadzenia postępowania sądowego i nawiązania współpracy z profesjonalnym pełnomocnikiem (art. 98 Kodeksu postępowania cywilnego).  
ZATEM ROLNIKU NIE CZEKAJ, PODEJMIJ JUŻ DZISIAJ PIERWSZE KROKI ABY ODZYSKAĆ NALEŻNE CI PIENIĄDZE.

adw. Marlena Katarzyna Kot
Kancelaria Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k.
Kontaktując się z nami bezpośrednio, możecie Państwo uzyskać więcej informacji w z zakresie tematu dochodzenia roszczeń. Dane kontaktowe znajdują się na stronie www.morawiec-kot.pl, podobnie jak formularz kontaktowy. Można też kontaktować się z nami telefonicznie pod numerem 22 647 04 84, jak również za pośrednictwem aplikacji Messenger.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Dom Seniora
Kredyty Sypka
Konvin
JS Invest
Lew-Bud
Wilk tyczki
Szpadzikowa
Alco
Skrzynki Eko
Rajpol zbiorcze

Popularne

1
(22153) Paulina Omen Klepacz
2
(11459) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6845) Paulina Omen Klepacz
7
(6765) Paulina Omen Klepacz
9
(6045) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie