piątek, 09 maj 2025

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Sześcioletnia Wiktoria Żukiel zmaga się z zespołem Retta, dolegliwością, na którą choruje niewielki procent dzieci w Polsce. Pomóc w utrzymaniu jej sprawności mogą kosztowne rehabilitacje.

Po 5 latach szukania przyczyny problemów zdrowotnych i rozwojowych sześcioletniej mieszkanki powiatu grójeckiego, rodzina miesiąc temu otrzymała diagnozę - zespół Retta, czyli mutacja de novo w genie MECP2

Nie da się przewidzieć
Zespół Retta to wyniszczające zaburzenie neurologiczne, które występuje głównie u kobiet. Dziecko rodzi się i rozwija zupełnie normalnie, aż do momentu, po którym następuje regres. Dotknięty nim maluch traci umiejętności, których się nauczył, również jego dalszy rozwój zostanie zahamowany i jest bardzo utrudniony. Zespół Retta podstępnie „kradnie” dziecko rodzicom, którzy muszą na nowo nauczyć się funkcjonować i przystosować do nowej sytuacji. Choroba powoduje problemy w funkcjonowaniu mózgu, które są odpowiedzialne za funkcje poznawcze, czuciowe, emocjonalne, motoryczne i autonomiczne. Zazwyczaj między 6 a 18 miesiącem życia, dzieci doświadczają okresu gwałtownego spadku rozwoju z utratą celowego używania rąk i komunikacji głosowej oraz niezdolnością do samodzielnego wykonywania codziennych czynności. Objawy obejmują również drgawki, dezorganizację wzorców oddychania, zaburzenia snu, nieprawidłową krzywiznę kręgosłupa (skolioza), utrata umiejętności chodzenia. To choroba nieuleczalna i nie ma leku, który zahamowałby jej rozwój. W walce z tą niszcząca chorobą może pomóc jedynie szeroko pojęta rehabilitacja. Długotrwała, systematyczna i kosztowna.

Długa diagnoza
Rodzina Wiktorii dopiero miesiąc temu usłyszała diagnozę. Wcześniejszy szereg badań, również tych genetycznych wskazywał na inne choroby, jednak rodzice dziewczynki nie ustawali w walce o pełne zdiagnozowanie córki. – Poród był ciężki, a tuż po nim pierwsza diagnoza o zespole Noonan, który m.in. charakteryzuje się wadą serca – wspomina Małgorzata Żukiel, mama dziewczynki. – Przez pierwsze pół roku córeczka rozwijała się książkowo. Około ósmego miesiąca życia zaczął mnie niepokoić jej brak postępu.
Początkowo zdiagnozowano u Wiktorii słabe napięcie mięśniowe, czego konsekwencją była rehabilitacja, która przyczyniła się do umiejętności samodzielnego chodzenia. W wieku 2,5 roku Wiktoria przeszła konsultację psychologiczno-pedagogiczną z wstępną diagnozą opóźnionego rozwoju psychoruchowego. W wieku niespełna trzech lat rozpoczęła edukację w publicznych przedszkolu u boku nauczyciela wspomagającego. – Nauczyła się wykonywać sporo czynności samodzielnie, jak chociażby posługiwanie widelcem, jednak nadal widziałam dużą różnicę między jej rozwojem a rówieśnikami – dodaje Małgorzata Żukiel.
Badania EEG mózgu dziewczynki wykazały wyładowania, które mogły świadczyć o padaczce, która nie dawała zewnętrznych objawów. Lekarze podjęli decyzję o wdrożeniu leku, który w ocenie mamy dziecka, wpłynął na utratę części posiadanych wcześniej umiejętności. Po pół roku przerwano leczenie. Rodzina nie ustała jednak w poszukiwaniu powodów choroby Wiktorii. Przeprowadzone szerokie badania genetyczne wskazały na zespół Retta.
– Ta choroba to loteria – przyznaje mama dziewczynki – Nie wiemy w jakim kierunku choroba będzie postępować. Każdy organizm reaguje inaczej. Nasz cel jest jeden, walka o jej sprawność i o to, aby chodziła.

Kosztowna rehabilitacja
Wiktoria ma to szczęście, że jeszcze chodzi, mówi pojedyncze słowa, potrafi chwycić przedmiot, zabawkę w dłoń. Niestety choroba daje o sobie znać poprzez ciągłe stereotypia ruchowe, zaciskanie dłoni, a to coraz bardziej utrudnia jej zabawę i celowe używanie rąk. Pełna diagnoza daje rodzinie kolejne możliwości, a także poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią zachowanie sprawności jak najdłużej.
– To ciągła rehabilitacja na wielu płaszczyznach – mówi mama dziewczynki – Terapie manualne, zajęcia z neurologopedą, elementy terapii sensorycznej, badanie w kierunku odpowiedniego widzenia i wiele, wiele innych.
Rodzina miesięcznie przeznacza na rehabilitację kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą kolejne badania oraz koszty dojazdów. Od października ubiegłego roku na portalu społecznościowym facebook funkcjonuje grupa „Wiki gra w guziki”, gdzie można na bieżąco śledzić co dzieje się u dziewczynki, a także licytować/wystawiać przedmioty, z których przychód przeznaczony jest na jej leczenia. Mama Wiktorii, Małgorzata jest autorką świątecznych stroików, które własnoręcznie wykonuje, by zebrać środki na leczenie.
– Proszenie o pomoc z zewnątrz, finansową lub inną, było jednym z wyzwań, które musiałam nauczyć się przezwyciężać – tłumaczy – Obnażenie swojej prywatności nie jest łatwe, ale pragnę dla córki jak najwięcej zdrowia i radości w jej dzieciństwie. Dlatego też szukamy dla niej jak najlepszych centrów terapeutycznych.


Formy pomocy są różne. Można przekazać dochód, swój lub swojej firmy, 1% podatku KRS 0000037904 w polu „informacje uzupełniające” 37061 Żukiel Wiktoria, a także przekazać darowiznę bezpośrednio w systemie Przelewy24 na stronie fundacji www.dzieciom.pl lub wpłacając pieniądze na konto Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Alior Bank S.A., nr rachunku: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994, tytułem:
37061 Żukiel Wiktoria darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
Rodzice zachęcają także do odwiedzenia facebookowej grupy „Wiki gra w guziki” - licytacje, pomoc w rehabilitacji i leczeniu.

Link do grupy Wiki gra w guziki: https://www.facebook.com/groups/295242938861929

 

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(23008) Paulina Omen Klepacz
2
(11922) Paulina Omen Klepacz
5
(7838) Paulina Omen Klepacz
6
(7229) Paulina Omen Klepacz
7
(7187) Paulina Omen Klepacz
9
(6352) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie