piątek, 03 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

W centrum Belska Dużego stanie popiersie płk. Jana Kozietulskiego.  {Play}

O inicjatywie samorządu Belska Dużego informowaliśmy już w lipcu. Na działce w sąsiedztwie kościoła pw. Świętej Trójcy w Belsku Dużym trwały wówczas prace budowlane. Powstał tam skwer, który wizualnie i użytkowo jest kontynuacją poprzednich prac przy Urzędzie Gminy. Teren w 2022 roku decyzją rady gminy zakupił belski samorząd. W centralnej części skwerku pojawiło się również specjalnie przygotowane miejsce na popiersie Jana Kozietulskiego. W niedzielę, czwartego lutego podczas obchodów 203. rocznicy śmierci bohatera spod Samosierry odbędzie się uroczyste odsłonięcie postumentu. 
Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, który od 15 lat rokrocznie bierze udział w uroczystościach w Belsku Dużym, poświęconych rocznicy śmierci Jana Kozietulskiego. To właśnie w krypcie belskiego kościoła spoczywa pułkownik wojsk polskich, dowódca 3. szwadronu 1 Pułku Lekkokonnego Polskiego Gwardii Cesarskiej, dowódca 3 Pułku Eklererów Gwardii Cesarskiej, dowódca 4 Pułku Ułanów Królestwa Kongresowego, Baron Cesarstwa Francuskiego, bohater spod Somosierry płk Jan Kozietulski.
– Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie będzie można bardziej celebrować rocznice śmierci Jana Kozietulskiego – mówi Piotr Szakacz, dowódca Szwadronu – Mieszkańcy Belska Dużego znają historię pułkownika, ale mniej jest ona znana w Polsce. Odsłonięcie popiersia Jana Kozietulskiego doda rangi samej miejscowości, ale też zwiększy świadomość i zainteresowanie Janem Kozietulskim wśród społeczeństwa.
Na terenie skwerku stanie replika oryginalnego popiersia Jana Kozietulskiego, które przekaże samorządowi Belska Dużego Muzeum Łazienki Królewskie, które nie wykorzystuje już do wystaw tego eksponatu. Jest to replika oryginalnego popiersia Jana Kozietulskiego, które od 2002 roku stoi przed budynkiem Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Wcześniej, od 1920 roku odlany w brązie wizerunek Kozietulskiego zdobił pułkowe koszary przy ulicy Sejneńskiej w Suwałkach, aż do września 1939 roku, wówczas bowiem został ukryty przez opuszczających miasto szwoleżerów, a odnaleziony kilka miesięcy później przez Niemców zaginął, by do Suwałk powrócić dopiero po wielu latach.   {Play}      
Paulina Omen-Klepacz

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(15349) Paulina Omen Klepacz
2
(10552) Paulina Omen Klepacz
5
(6837) Paulina Omen Klepacz
6
(6245) Paulina Omen Klepacz
8
(5670) Paulina Omen Klepacz
9
(5537) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie