sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Rada nie zgadza się na połączenie dwóch gminnych spółek, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Grójeckiej Spółki Komunalnej. Tego samego zdania są pracownicy GSK oraz jej prezes.

Podczas listopadowych obrad rady miejskiej w Grójcu, burmistrz Dariusz Gwiazda zaproponował wprowadzenie do porządku obrad uchwały w sprawie połączenia gminnych spółek Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Grójeckiej Spółki Komunalnej. Pomysł nie zyskał jednak przychylności prezesa GSK, pracowników, a także rady miejskiej.  

Celowe i uzasadnione
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, „w wyniku połączenia spółek gminy Grójec: Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Grójeckiej Spółki Komunalnej wystąpi efekt synergii w postaci obniżki wielu kosztów (dotychczas dublujących się w obu spółkach) oraz racjonalnego wykorzystania majątku trwałego, będącego własnością lub w posiadaniu obu spółek. Oszczędności mają dotyczyć ogólnych kosztów zarządu, jednego zgromadzenia wspólników, jednej rady nadzorczej i jednego zarządu spółki w miejsce organów dwóch spółek, administracji spółki oraz stanowisk i służb specjalistycznych. Poprzez połączenie spółek nastąpi podwojenie kapitału zakładowego, co znacząco podniesie zdolność kredytową przyszłej spółki i stworzy większe możliwości inwestycyjne. Połączenie spółek ma być przeprowadzone w taki sposób, że majątek GSK sp. z o.o. zostanie przeniesiony na ZWiK sp. z o.o. W związku z tym, nie planuje się także zmniejszenia stanu zatrudnienia.”

Jeszcze nie teraz
Przypomnijmy, że GSK odbiera odpady od mieszkańców miasta i gminy Grójec od stycznia tego roku. Spółka wykorzystuje do tego swój tabor, nowy sprzęt w postaci śmieciarek, hakowca oraz busów, w sumie 9 pojazdów.
Do przewodniczącego rady miejskiej, Karola Biedrzyckiego oraz burmistrza Grójca Dariusza Gwiazdy wpłynęło pismo pracowników GSK sp. z o.o., którzy wyrażają swój sprzeciw wobec planów połączenia spółek. W ich ocenie będzie to miało negatywny wpływ na odbiór odpadów komunalnych oraz jest niesprawiedliwe, ze względu na wypracowany 10-miesięczny sukces. W podobnym tonie wypowiadał się także prezes tej spółki, Janusz Gaweł.
– Mówiłem burmistrzowi, że jestem za połączeniem tych spółek, ale nie w tym momencie – mówił Janusz Gaweł. – Spółka w przeciągu 10 miesięczny osiągnęła wielki sukces: ekonomiczny, technologiczny oraz wizerunkowy.

Zarżnąć złotą kurę?
W ocenie Janusza Gawła połączenie spółek będzie skutkowało wypłaceniem wysokich odpraw dla zarządu (Janusza Gawła oraz Pawła Spławy-Nejmana, prezesa ZWiK). Dodatkowo, założeniem działania GSK była spółka zatrudniająca do 30 pracowników, co ma przełożenie na wysokość np. wynagrodzeń dla prezesa, a w wyniku połączenia GSK ze ZWiK nowa spółka będzie już potrzebowała np. 50 pracowników, co będzie generowała inne koszt . Jak poinformował Gaweł, rosną także inne koszty, jak chociażby badanie sprawozdania finansowego. Połączenie będzie również skutkowało wprowadzeniem zmian w zawartych przez GSK leasingach, parametrach przetargów np. na dostawę paliwa, umowy in-house związanych z odbiorem odpadów. Finalnie w ocenie prezesa GSK może to skutkować wzrostem ceny za odbiór i gospodarowanie odpadami dla mieszkańców, lub wysokie dopłaty z budżetu samorządu.
– Połączenie obu spółek jest skomplikowanym procesem i może wymagać obliczenia i uzgodnienia wielu czynników, w tym taryf – wyjaśniał radnym Janusz Gaweł, dodając, że od stycznia spółka GSK osiągnęła zysk w wysokości 300 000 złotych – Do końca roku zakładamy jeszcze dodatkowy zysk 100 000 złotych. Dodając to tego kwoty opłacanych leasingów, GSK w 2021 roku wygenerowała zysk 1,1 mln złotych. Zachodzi więc pytanie, czy zarzyna się złotą kurę? – pytał Janusz Gaweł.
W ocenie prezesa GSK, połączenie spółek wpłynie na obsługę zamówień publicznych i będzie wiązało się z zatrudnieniem dodatkowych osób.

Jestem innego zdania
Opinii Janusza Gawła nie podzielał jednak Paweł Spława-Neyman, prezes ZWiK w Grójcu. W jego ocenie połączenie spółek korzystnie wpłynie na ich dalsze funkcjonowanie, a także znacznie obniży koszty dla samorządu. Zapewnił również, że zabieg nie będzie miał wpływu na zobowiązania, jak np. leasingi. – Proces łączenia jest długi i skomplikowany – mówił Spława-Neyman. – Zgoda rady pozwoliłaby na rozpoczęcie prac w tym zakresie. I jak dodał prezes pozwoli na szeroko pojętą współpracę pomiędzy spółkami. Finalnie dyskusja zeszła na nieco inne, mniej eleganckie tory.  Nagranie z sesji można obejrzeć www.grojec.esesja.pl
Ostatecznie podczas głosowania żaden z radnych nie poprał pomysłu połączenia GSK i ZWiK. Przeciwko uchwale opowiedziało się 18 radnych, 3 wstrzymało się od głosu.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Kredyty Sypka
Konvin
Szpadzikowa
Wilk tyczki
Dom Seniora
Rajpol zbiorcze
Alco
JS Invest
Skrzynki Eko
Lew-Bud

Popularne

1
(22157) Paulina Omen Klepacz
2
(11461) Paulina Omen Klepacz
5
(7419) Paulina Omen Klepacz
6
(6849) Paulina Omen Klepacz
7
(6766) Paulina Omen Klepacz
9
(6048) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie