sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Jubileusz 70-lecia klubu GKS Kraska Jasieniec.

W hali sportowej w PSP Jasieniec w dniach od 9-11 grudnia odbył się Turniej Piłkarski oraz finałowe podsumowanie obchodów urodzin Kraski.

Podziękować wszystkim
Obchody rozpoczęły się 4 listopada balem jubileuszowym w Ryszkach (dom weselny AGAWA ), podczas którego klub dziękował zawodnikom, kadrze, samorządowcom, sponsorom oraz kibicom za wkład w bogatą historię. W grudniowy weekend (9 - 11 grudnia) odbył się finał obchodów. W piątek 9 grudnia rozegrany został turniej pod hasłem ,,siedem drużyn na 70 – lecie ”. Warunkiem uczestnictwa było granie w przeszłości w GKS Kraska Jasieniec.
Zagrały zespoły m.in.  Old Boys, Legends, zespoły juniorskie i seniorskie z przed lat oraz aktualny zespół seniorów, do rywalizacji włączył się zespół Samorządowcy Gmina Jasieniec.
W niedzielę 11 grudnia rozegrano turnieje dla dzieci w czterech kategoriach wiekowych o puchar Wójta Gminy, Przewodniczącego Rady Gminy oraz Starosty Powiatu Grójeckiego. E każdej kategorii zagrało 5 zespołów, czyli łącznie 20 zespołów.
W główniej uroczystości obchodów 10 grudnia wzięli udział poseł na sejm RP Mirosław Maliszewski, radny sejmiku województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak, radny powiatowy Dariusz Piątkowski, wójt gminy Jasieniec Marta Cytryńska, sekretarz Tomasz Podhorecki (przeczytał list od byłego wójta Marka Pietrzaka), przedstawiciele samorządu, jednostek organizacyjnych gminy, organizacji pozarządowych oraz sponsorów drużyny. W spotkaniu miłośników i przyjaciół zespołu nie zabrakło byłych i obecnych zawodników, trenerów i członków zarządu Jasienieckiego klubu.

Gratulacje i wspomnienia
Uroczystości uświetnił występ młodego muzyka Filipa Cąderka z akompaniamentem Mateusza Wojakowskiego, którego wspierali najmłodsi zawodnicy Kraski. Spotkanie pełne było gratulacji od zaproszonych gości. Wójt Marta Cytryńska przekazała prezesowi klubu piłkę, która była symbolem wsparcia jasienieckiego samorządu. Współpracę z przedstawicielami klubu wspominał były wójt Jasieńca, Zdzisław Karaś, opowiadając jak wielkie było samozaparcie jednego z prezesów Klubu, który wiele razy spotykał się z samorządowcami m.in. męcząc ich opowieściami o tym, komu się zepsuły buty do grania. Starsze pokolenie zawodników klubu reprezentował Mieczysław Kaliński i to on przekazał do kolekcji pamiątek zdjęcie z meczu wyjazdowego do Mogielnicy z lat 60.
Zarząd klubu uhonorował swoich członków i przyjaciół srebrnymi i złotymi odznaczeniami klubowymi, które wręczono podczas sobotniego finału obchodów (10 grudnia). Trafiły one także do wschodzących gwiazd „Kraski”.

Nauczyciel i miłośnik
Klub sportowy Kraska Jasieniec powstał w 1952 roku. Jej założycielem był nauczyciel wychowania fizycznego i miłośnik piłki nożnej Kazimierz Sokulski. Był on jednocześnie trenerem i kierownikiem nowo powstałego zespołu, który działał w ramach Ludowych Zespołów Sportowych. Założyciel zespołu, już sędziwy, wystosował do zawodników i władz klubu list z gratulacjami z okazji 70. rocznicy jego powstania. Zawodnikami byli uczniowie miejscowej szkoły średniej o profilu metalowym i okolicznych miejscowości. I tak jak szkoła przekształcała się z biegiem lat, seniorskie grupy piłki nożnej promowały Jasieniec zdobywając wiele sukcesów.
– Zawodnicy trenowali na co dzień na boisku przy szkole, a sam klub zmieniał także siedzibę. Mieścił się w tak zwanej „Agronomówce” czy w budynku po zakładzie szewskim, pałacu Warpęsy – wspomina były prezes Sławomir Etnerski, który jednocześnie zbiera pamiątki klubowe i pamiątkowe zdjęcia szykując się do wydania książki o historii klubu. Warto wspomnieć o wielkim wkładzie nieżyjącego już nauczyciela Marcina Kozyry, dzięki któremu zespół wywalczył pierwszy awans do A klasy. Zespołem kierowali także: Stanisław Górski, Michał Niedziałek, Bogdan Gajewski i Andrzej Misztal.

GKS Kraska Jasieniec
Zespół brał udział w organizowanych przez Radomski Związek Piłki Nożnej rozgrywkach do 1995 roku jako LZS, potem nastąpiła poważna zmiana w strukturach zespołu. W 1996 roku zespół zaczął grać jako stowarzyszenie o nazwie Gminny Klub Sportowy Kraska Jasieniec. Do nazwy klubu dodano nazwę rzeki Kraski przebiegającej przez Jasieniec. Pojawił się statut, zarząd i ustalono barwy klubowe. Na czele nowego zarządu stanęli Jan Witold Czerniawski i Bogdan Paczkowski. Wtedy też zaczęły funkcjonować cztery sekcje. Główną była piłka nożna, podnoszenie ciężarów, brydż sportowy, wędkarstwo. Przez chwilę działały także zajęcia fitness dla pań. W 2001 wprowadzono także piłkę siatkową. Boisko wybudowali własnoręcznie chętni do gry.

Sukcesy juniorów
Od 2001 roku prezesem klubu był Sławomir Etnerski, od 2009 roku natomiast Zenon Sarniak, a od 2020 roku na czele Kraski stoi Kamil Sarniak. To on dodatkowo oprócz grup seniorskich i juniorskich wprowadził w świat piłki nożnej grupy Żaków. Prężnie działający prezes od początku jest organizatorem zawodów, a największym osiągnięciem  Kamila Sarniaka był (w 2020 roku) awans do mazowieckiej ligi, a w marcu 2021 do ekstraligi Mazowieckiej. Nasz zespół rywalizował między innymi z takimi zespołami jak Wisła Płock, Mławianka Mława, czy inne topowe zespoły Warszawskie. Wychodząc już z ligi radomskiej do ligi mazowieckiej, a to w powiecie grójeckim najwyższy wynik, bo pierwszy w historii klubu awans juniorów. Wcześniej tak dużym sukcesem był rok 1998, kiedy to zespół awansował do ligi okręgowej. Jednak z braku środków i kłopoty z transportem na mecze wyjazdowe zespół z ligi został wycofany.

Justyna z Kraski
Z jasienieckiego klubu wywodzi się Justyna Kozdryk. Zawodniczka Kraski Jasieniec wywalczyła tytuł mistrzyni świata w wyciskaniu sztangi na ławeczce. Podopieczna Mirosława Malca ustanowiła także nowy rekord świata, wyciskając w najlepszej próbie sztangę ważącą 127,5 kg. W sierpniu 2021 roku Justyna Kozdryk sięgnęła po brązowy medal Igrzysk Paraolimpijskich w rywalizacji ciężarowców do 45 kilogramów. W marcu 2021 zajęła drugie miejsce w kategorii wagowej do 45 kg podczas Pucharu Świata w podnoszeniu ciężarów.
Justyna Kozdryk jest dziewięciokrotną mistrzynią świata Międzynarodowej Federacji Trójboju Siłowego i Wyciskania Sztangi Leżąc – wśród osób pełnosprawnych. Jest trzykrotną wicemistrzynią świata wśród osób niepełnosprawnych, dwunastokrotną mistrzynią Europy wśród pełnosprawnych oraz trzykrotną mistrzynią Europy wśród niepełnosprawnych.

Wyciska mistrzowsko
Z Kraski Jasieniec wywodzi się także Mistrz Świata Bartłomiej Tuszyński. Trenuje on wyciskanie sztangi i trójbój siłowy w Gminnym Klubie Sportowym „Kraska Jasieniec”. Do najważniejszych sukcesów należy zaliczyć: czterokrotny tytuł Mistrza Polski, 2 razy Wicemistrzostwo Polski, raz 3 miejsce ( w wyciskaniu leżąc, w wyciskaniu klasycznym, trójboju siłowym, trójboju siłowym klasycznym w latach 2017-2019). Od stycznia 2019 r. zawodnik jest w Kadrze Narodowej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego. Sięgnął po Wicemistrzostwo Europy w trójboju siłowym Czechy w kwietniu 2019. Bijąc także rekordy Polski w: martwym ciągu do lat 16 i 18, 250 kg, w wyciskaniu leżąc do lat 18, 190 kg, w totalu ; trójbój siłowy – 647,5 kg do lat 18, trójbój siłowy klasyczny- 625 kg do lat 16 i 18.
Emilia Tomasiak

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Szpadzikowa
Wilk tyczki
Lew-Bud
Dom Seniora
Alco
Skrzynki Eko
Konvin
Kredyty Sypka
JS Invest
Rajpol zbiorcze

Popularne

1
(22153) Paulina Omen Klepacz
2
(11459) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6845) Paulina Omen Klepacz
7
(6765) Paulina Omen Klepacz
9
(6045) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie