sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Reminiscencje z lat dziecięcych – Kapela Ludowa Pana Mazuryka.

Pamięć ludzka bywa ulotna, jednak zostaje zachowana, dopóki istnieją jej depozytariusze. Zadanie ocalenia od zapomnienia kultury, zabytków oraz lokalnej historii postawiło przed sobą Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów, które działa na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej gminy Błędów. Jednym z nieocenionych osiągnięć tego zrzeszenia jest reaktualizacja wspomnień o Dziecięcej Kapeli Ludowej Pana Mazuryka z Lipia.

Pod batutą Mazuryka
Rok 1954 okazał się przełomowy dla najmłodszych mieszkańców Lipia. Od tego bowiem czasu kapela założona przez pana Bolesława Mazuryka – nauczyciela muzyki w miejscowej szkole podstawowej – rozpoczęła swoją działalność i gromadziła dzieci z klas 2-8 na wspólnym muzykowaniu z profesjonalistą. Uczestnictwo w zespole było dla młodzieży cennym doświadczeniem oraz wspaniałą przygodą. Kapela działała prężnie, występowała na powiatowych uroczystościach, uświetniała wydarzenia lokalne. Popis swojej wirtuozerii muzycznej dawała w takich miastach, jak: Mogielnica, Żyrardów, Płock, Warszawa czy Grójec. Do obsady instrumentalnej zespołu należały: wiolonczele, kontrabasy, skrzypce, akordeony, oraz ksylofon. Całości dopełniały piękne, ludowe stroje. Co ciekawe, zespół z Lipia nie jest jedynym, który powstał pod batutą pana Bolesława Mazuryka. Pierwszy z nich (do momentu przeprowadzki założyciela kapeli) działał przy szkole w Zalesiu, natomiast drugi w Lipiu. Trzeci zaś, już pod przewodnictwem syna pana Mazuryka – Maurycego – utworzony został w Błędowie.

Zachować pamiątki
Część zabytków, które związane były z życiem założyciela kapeli oraz z działalnością zespołu (m.in. opracowania nutowe, 8 skrzypiec, stroje, książki, ręczne notatki, afisze koncertowe, albumy ze zdjęciami, śpiewniki), przeszły na własność Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów. Jak mówiła prezes Stowarzyszenia – Joanka Szewczyk – podjęliśmy starania, by zachować pamiątki po kapeli, ponieważ nikt dotąd tego nie zrobił. Dzięki temu, że zaopiekowaliśmy się tym dziedzictwem, mogliśmy stworzyć śpiewnik (na podstawie oryginalnych tekstów pisanych na maszynie do pisania lub sporządzonych ręcznie) oraz koncepcję warsztatów, a także sięgnąć do źródeł, lokalnej tożsamości, oryginalnych wspomnień związanych z tą miejscowością, własnych korzeni i tradycji tego regionu.

Spotkania z piosenką
Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także inicjatywie oraz zaangażowaniu stowarzyszenia, ruszył cykl „Spotkań z Piosenką Kapeli Pana Mazuryka” w ramach projektu „Dziecięca Kapela Ludowa pana Mazuryka – ocalić od zapomnienia”. Pierwsze z nich odbyło się 22 lipca w remizie OSP w Lipiu. Prowadzącymi wydarzenie byli: Magdalena Trzcionkowska (wokalistka, dyrygentka, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie), która zadbała o kwestie przygotowania uczestników do śpiewu, emisji głosu oraz Tomasz Gajewski (klawiszowiec, kierownik muzyczny zespołu Pniewy Local Band) odpowiadający za akompaniament i repertuar podczas spotkania. W uroczystości wzięło udział 41 osób. Były to nie tylko osoby należące niegdyś do kapeli Pana Mazuryka, ale również członkowie: chóru z Lipia, scholi z Błędowa, scholi Cordis z Lipia, grupy Retro z Błędowa, koła gospodyń wiejskich z Machnatki, panowie z OSP Zalesie, członkowie stowarzyszenia, a także Marzena Kołacz-Rosołowska – radna powiatu grójeckiego oraz wójt gminy Błędów – Mirosław Jakubczak i sekretarz gminy – Jacek Adamski. Nie zabrakło wykonania takich piosenek jak: „Jabłuszko pełne snu”, „Miała baba koguta”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Kare konie”, „Tańcuj, tańcuj i okręcaj”, „Piękna nasza Polska cała”, „Rota” czy „Legiony to”. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć archiwalne fotografie, powspominać czasy, kiedy wspólnie: uczyli się grać na instrumentach, śpiewali, koncertowali, szlifowali swoje muzyczne umiejętności i rozsławiali tym samym rodzinną miejscowość.

Wartościowe spotkanie
O wartości tego spotkania opowiadała Maria Mydłowska – członkini Kapeli Pana Mazuryka, a aktualnie członkini zespołu Retro – i wyrażała swoje uznanie dla bardzo dobrych ćwiczeń ortofonicznych, wokalnych, głosowych. Jak mówiła – widać zaangażowanie uczestników, a także ich uśmiech na twarzach. W zajęciach został zawarty bardzo ważny element kształcący, a w budynku rozbrzmiewał czysty śpiew zgromadzonych osób.
W powietrzu natomiast unosiła się aura pięknego kawałka historii, która za sprawą wspomnień została przedłużona i na nowo odtworzona – spotkania adresowane są bowiem nie tylko do uczestników kapeli. Wydarzenie to sprawiło, że w świadomości lokalnej społeczności zachowana zostaje pamięć o założycielu kapeli oraz wspólnocie ówczesnych muzycznych doświadczeń. Natomiast sięgnięcie do tego repertuaru – jak mówiła Joanka Szewczyk – może spowodować, że powróci on do naszych domów i wśród rodzin odrodzi się śpiewanie dawnych piosenek, które przekazane zostaną również przyszłym pokoleniom.
Na kolejne „Spotkania z Piosenką Kapeli Pana Mazuryka”, które odbywać się będą jeszcze: 5 i 19 sierpnia, a także 9, 23 oraz 30 września, zaprasza Izabela Łubińska – członkini stowarzyszenia, zapowiadająca program następnych wydarzeń, a zatem (oprócz śpiewu) będzie to: emisja filmu pt. „Agonia” o muzyce tradycyjnej, wernisaż wystawy fotograficznej o Kapeli, Spacer Wspomnień śladami Kapeli w Lipiu, zwiedzanie wystawy w starej plebanii o historii Kapeli. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniach (są one bezpłatne, jednak obowiązują zapisy: bezbledny.bledow@gmail.com), umożliwiających podróże w głąb pamięci.

Projekt „Dziecięca Kapela Ludowa Pana Mazuryka – ocalić od zapomnienia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.
Patronat medialny: gazeta „Jabłonka”

Xymena Korczak

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22157) Paulina Omen Klepacz
2
(11460) Paulina Omen Klepacz
5
(7418) Paulina Omen Klepacz
6
(6848) Paulina Omen Klepacz
7
(6766) Paulina Omen Klepacz
9
(6048) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie