niedziela, 08 wrzesień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Czy w Błędowie powstanie muzeum poświęcone Wojciechowi Fangorowi? Władze Mazowsza chcą stworzyć w miejscowości oddział radomskiej „Elektrowni”.

Do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu trafią dzieła wybitnego malarza, Wojciecha Fangora, który związany był z Błędowem. Artysta bowiem, po powrocie ze Stanów Zjednoczonych do Polski w 1999 r.  zamieszkał w Błędowie i w starym młynie stworzył swoją pracownię.
Do radomskiej „Elektrowni” trafi około 50 dzieł tego jednego z najwybitniejszych polskich artystów – Wojciecha Fangora. Część rodzinnej kolekcji przekaże Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora. W środę 17 lipca podpisany został list intencyjny w tej sprawie.
To nie koniec dobrych informacji. Istnieje bowiem ogromna szansa, że w Błędowie powstanie filia radomskiej „Elektrowni”. Samorząd województwa zapowiedział bowiem, że podejmie działania zmierzające do nabycia pracowni artysty w Błędowie. W młynie miałaby powstać Muzeum Wojciecha Fangora jako oddział radomskiej „Elektrowni”.
– Błędów był niezwykle bliski Fangorowi. Trudno więc wyobrazić sobie lepsze miejsce na muzeum poświęcone artyście. Niewątpliwie stałoby się magnesem przyciągającym nie tylko fanów twórczości artysty, ale też wszystkich miłośników malarstwa, plakatu czy rzeźby –  mówił wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Wojciech Fangor urodził się w 1922 roku w Warszawie. Malarstwa uczył się prywatnie u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego, a w 1946 r. otrzymał zaocznie dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta pracował m.in. nad zespołem sportowym „Warszawianka” i wnętrzami dworca Warszawa-Śródmieście. Jako autor ponad 100 plakatów współtworzył polską szkołę plakatu, która w latach 60. zdobyła międzynarodowy rozgłos. W 1961 r. wyjechał z Polski, najpierw przebywał w Berlinie Zachodnim, następnie w Anglii, a w 1966 roku zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu. W 1970 roku dzieła Fangora, jako jedynego polskiego artysty w historii, zostały pokazane na monograficznej wystawie w Muzeum Solomona Guggenheima w Nowym Jorku.
Wojciech Fangor został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2014, którą przyznano artyście za całokształt twórczości malarskiej. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk.
Redakcja

 

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(21706) Paulina Omen Klepacz
2
(11152) Paulina Omen Klepacz
5
(7214) Paulina Omen Klepacz
6
(6626) Paulina Omen Klepacz
7
(6475) Paulina Omen Klepacz
9
(5875) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie