poniedziałek, 15 kwiecień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

„Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć, jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki.”
Albert Einstein

W uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkół im. Szarych Szeregów w Tarczynie wziął udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Rozpoczęcie roku szkolnego połączone było z obchodami 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Tarczyńskiej, aby uczcić pamięć poległych w walce o wolność.
Przybyłych gości przywitała Beata Zaradkiewicz Dyrektor Zespołu Szkół im. Szarych Szeregów w Tarczynie, która mówiła po okresie wakacyjnego wypoczynku, przyszedł czas, aby na nowo podjąć trud nauki:
– 1 września to dzień radosnych spotkań, rozmów o wakacyjnych przygodach, poznawania nowych kolegów i nauczycieli. Mam nadzieję, że nabraliście sił i jesteście gotowi na nowo podjąć trud nauki.
  Beata Zaradkiewicz zaznaczyła, że 1 września to także data bardzo ważna dla historii naszego kraju. Dyrektor Zespołu Szkół im. Szarych Szeregów przywołując sytuację za naszą wschodnią granicą, zadeklarowała, że szkoła dołoży wszelkich starań, aby uczniowie z Ukrainy zostali otoczeni opieką i czuli się bezpiecznie.
O wieloaspektowości wychowania młodego pokolenia mówiła Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz, wskazując, jak cenne jest wsparcie rządowe kierowane do samorządów, a które bezpośrednio wpływa na warunki i poziom kształcenia młodych ludzi:
– Rozwój młodego pokolenia, aby był pełny, musi być wszechstronny i dotyczyć nie tylko kształtowania postaw, ale także uzbrojenia młodych ludzi w kompetencje kluczowe. Nie byłoby to możliwe bez nowoczesnej i dobrze wyposażonej bazy edukacyjnej  oraz projektów rządowych, dzięki którym młodzi ludzie mogą poszerzać swoją wiedzę – mówiła Barbara Galicz. Burmistrz Tarczyna podziękowała Parze Prezydenckiej za obecność w tak ważnym dniu, jakim jest rozpoczęcie roku szkolnego.
– Z tego miejsca chciałabym wyrazić wdzięczność dla Pana Prezydenta i jego Małżonki, za to, że zawsze mimo ogromu obowiązków, znajdujecie Państwo czas dla najmłodszych Polaków mieszkających w małych miasteczkach, takich jak nasz Tarczyn. Że zawsze są to spotkania w ciepłej, miłej atmosferze wynikającej z troski o wszystkich obywateli – dodała Burmistrz Tarczyna.
Pierwsza Dama w swoim wystąpieniu natomiast zwróciła uwagę na fakt, że wychowanie to nie tylko przekazywanie wiedzy:
– Praca nauczyciela nie polega wyłącznie na przekazywaniu wiedzy. Polega również na wspieraniu rodziców w wychowywaniu młodych ludzi, na przekazywaniu najważniejszych wartości, wreszcie na ciągłym motywowaniu do działania i rozwiązywaniu osobistych problemów uczniów – mówiła.
– Jest nam bardzo miło gościć tutaj w Tarczynie. Szkoła podstawowa wchodząca w skład zespołu szkół będzie w przyszłym roku obchodziła 115-lecie swego powstania. Chcieliśmy już złożyć gratulacje – dodała Agata Kornhauser-Duda.
Prezydent RP podczas wystąpienia podkreślił, że niezwykle istotne w procesie edukacji jest wychowanie patriotyczne młodych ludzi, nawiązując do porannych obchodów wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Zaznaczył, że żołnierze z Westerplatte zostali wychowani właśnie w tym duchu.
– Oni doskonale rozumieli, co to znaczy żyć w państwie niepodległym, gdzie sami decydujemy o sobie i gdzie my jesteśmy najważniejsi – nasze sprawy i nasze interesy. Dlatego tak nieustępliwie bronili wolności i niepodległości, a później przez dziesięciolecia kolejne pokolenia walczyły, aby ją odzyskać. Życzę wszystkim polskim szkołom, żeby tak właśnie wychowywały polską młodzież – podkreślił Andrzej Duda.
- Patrząc na to, że tuż za granicą Polski toczy się wojna, której skutki miałem kilkakrotnie możliwość zobaczyć na własne oczy, to wszystko, jak nigdy, pozwala docenić rolę szkoły – stwierdził w trakcie przemówienia.
Całości dopełnił wspaniały występ uczniów z Zespołu Szkół w Tarczynie. Uroczystość zakończyły ciepłe rozmowy i wspólne zdjęcia z Parą Prezydencką.
Fot. Kinga Komorowska