sobota, 18 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Kilkadziesiąt milionów złotych wsparcia finansowego od samorządu województwa mazowieckiego na inwestycje i inicjatywy z terenu powiatu grójeckiego. O rozwoju regionu rozmawiamy z radnym sejmiku województwa mazowieckiego, Leszkiem Przybytniakiem.

Do powiatu grójeckiego, zarówno samorządów jak i straży, kół gospodyń, spłynęło w sumie ponad 30 mln złotych wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego.

L.P.: Spraw, które dzieją się w naszym regionie jest dużo. Zarówno w powiecie grójeckim, jak i gminach, które prężnie działają na rzecz swoich mieszkańców. Ich władze starają się, aby na swoim terenie przeprowadzić jak najwięcej inwestycji, by mieszkańcom żyło się lepiej. Przez ostatnie trzy lata powiat grójecki zaczął widocznie się rozwijać. Mamy nowe inwestycje drogowe, sportowe, modernizację sieci kanalizacji, wodociągów. Szereg inwestycji, które sprawiają, że łatwiej jest funkcjonować i żyć. Nasz teren przeżywa także ekspansję mieszkańców stolicy, bo mamy tereny atrakcyjne cenowo i buduje się u nas dużo mieszkań. Ważne jest, aby realizować infrastrukturę, która przy wsparciu środków z samorządu Mazowsza, zapewnia spokojne życie i pracę.

Widać, że Urząd Marszałkowski dzieli środki sprawiedliwie. Każdy z samorządów ma szansę rozwoju dzięki wsparciu inwestycji drogowych, sportowych, a także bezpieczeństwa, jak chociażby doposażenie straży pożarnych.
Co bardzo istotne, programy realizowane przez samorząd Mazowsza są programami dla mieszkańców całego Mazowsza. Dewiza, która nam przyświeca, to aby jak najwięcej środków trafiało bezpośrednio do mieszkańców. Trudno jest dzielić Mazowsze na lepsze i gorsze, dlatego też staramy się rozdysponować te środki sprawiedliwie. Oczywiście jest to uzależnione od możliwości finansowych i budżetowych samorządów. Powiaty oraz gminy muszą mieć zabezpieczony wkład własny na realizację inwestycji. Założenia współfinansowania są bardzo jasne. Dofinansowania są na poziomie od 50 do 80 procent. Widać w ostatnich latach znaczący postęp inwestycji, które to w dużej części realizowane są przy współudziale środków z Urzędu Marszałkowskiego. Można powiedzieć, że w zasadzie w każdej dziedzinie, w której samorządy realizują działania własne, są dotacje. Dofinansowywane są m.in. szkoły, Ochotnicze Straże Pożarne, gospodarka wodno-ściekowa, szpitale, infrastruktura drogowa, zabytki, koła gospodyń wiejskich. Jest to ogromny zakres działań. Warto podkreślić także wagę Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Sołectw, który pozwala społecznościom na realizowanie zadań w swoich małych Ojczyznach. Dlatego jest się czym cieszyć.

Urząd Marszałkowski nie rozdrabnia się w tych dofinansowaniach. Mamy dotacje rzędu kilku milionów złotych na zadanie. Mowa chociażby o wielu drogach powiatowych, gminnych, remoncie szpitala, dworca kolejki wąskotorowej, a także zakupie tomografów, karetek, przebudowie infrastruktury sportowej.
Jako radny staram się, aby nasz teren był jak najczęściej zaopatrywany w środki na inwestycje. W mojej ocenie, każdy, kto ma możliwość, aby nasz regon się rozwijał, powinien pomagać. Budżet samorządu województwa mazowieckiego kształtuje się od wielu lat na poziomie 4 mld złotych i dzięki temu możemy pozwolić sobie na wysokie dofinansowania. Chodzi nam o to, aby inwestycje były realizowane całościowo i przeznaczane dla jak największego grona mieszkańców. Preferowane są także zadania, które realizowane są z innymi partnerami, jak chociażby powiat, gmina plus podmiot zewnętrzny. Finansowanie wspólne daje możliwość wygenerowania wyższych środków.

Czuje Pan wewnętrzną satysfakcję, spełnienie, że na naszym terenie wykonuje się wiele zadań z udziałem środków z budżetu Mazowsza? Można chyba śmiało stwierdzić, że jest Pan lobbystą naszych interesów. Mamy swojego przedstawiciela w samorządzie Mazowsza, który ma na uwadze potrzeby mieszkańców.
Reprezentuję potrzeby i interesy wszystkich mieszkańców. Zaszczytem jest, że mogę uczestniczyć w rozwoju tego regionu. Czuje się mieszkańcem, który widzi potrzeby, a jest ich dużo. Lobbysta, to określenie zbyt górnolotne. Raczej zabiegam o inwestycje, trzymam rękę na pulsie. Satysfakcja jest ogromna, ponieważ powiat grójecki obecnie postrzegany jest jako jeden z lepiej rozwijających się.

Spore możliwości samorządom dał także Żyrardowski Obszar Funkcyjny.
Jest to bardzo istotny element funkcjonowania gmin. Dzięki temu, że nie podzielono Mazowsza, tak jak to było zapowiadane i dzięki temu, że udało się podzielić województwo mazowieckie pod względem statystycznym, dało to możliwość wygenerowania środków dla trzech powiatów: Sochaczewa, Grójca i Żyrardowa. Podział niekoniecznie oczywisty, bo zawsze związani byliśmy z Warszawą albo Radomiem, to warto podkreślić, że są to powiatu bogate, które mogą inwestować. Dzięki temu, że znajdujemy się w tym regionie, to mamy możliwość ubiegania się środki rozwojowe. Jest to świeży projekt i myślę, że w przyszłości będzie bardzo namacalny efekt tego wspólnego działania.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszej determinacji w reprezentowani naszych interesów.
Dziękuję bardzo.



Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(17640) Paulina Omen Klepacz
2
(10632) Paulina Omen Klepacz
5
(6874) Paulina Omen Klepacz
6
(6289) Paulina Omen Klepacz
7
(5741) Paulina Omen Klepacz
9
(5565) Redakcja
Activ
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie