piątek, 20 wrzesień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Blisko 50 razy straż gasiła już pożary traw w powiecie grójeckim. Do największego pożaru nieużytków doszło w Lewiczynie.

Jak co roku koniec zimy i początek wiosny to czas, w którym na terenie powiatu grójeckiego dochodzi do zwiększonej liczby pożarów lasów, traw, łąk i nieużytków.  Od początku tego roku w powiecie doszło już do ponad 40 pożarów traw, nieużytków oraz poszycia leśnego. Najczęściej strażacy wyjeżdżali do płonących traw w gminie Mogielnica (12 razy), Grójec (7) oraz Goszczyn (6). – Co prawda dotychczasowe pożary nie były zbyt duże, ponieważ łącznie spłonęło ok .10 ha. Tak małe straty to zasługa głównie bardzo szybko i sprawnie działających strażaków. – mówi Marcin Błoński z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Grójcu.
Do największego dotychczas pożaru nieużytków doszło w miejscowości Lewiczyn, gdzie spłonęło ponad 1,5 ha.
Amatorzy wypalania traw powinni pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, proceder ten jest zabroniony oraz karalny. Na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł., oraz kodeksu karnego wynika, że wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
– Jak co roku zwracamy się z prośbą o zdrowy rozsądek oraz ostrożność podczas przebywania w lasach oraz na łąkach. – apeluje Marcin Błoński.
Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.





Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(21814) Paulina Omen Klepacz
2
(11210) Paulina Omen Klepacz
5
(7259) Paulina Omen Klepacz
6
(6677) Paulina Omen Klepacz
7
(6544) Paulina Omen Klepacz
9
(5909) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie