sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Spółka z Dąbrówki (koło Poznania) nowym właścicielem części terenów po byłej fabryce żelatyny w Głuchowie. Jaka działalność będzie tam prowadzona?

Działkę wraz z prawomocnymi decyzjami kupiła spółka Park Recyklingu II sp. z o.o., która planuje realizację przedsięwzięcia w zakresie, na który posiada decyzje administracyjne, w szczególności decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, czyli biogazowni. Jak tłumaczą władze spółki, teren był dla nich atrakcyjny z uwagi na fakt wydania prawomocnej decyzji  środowiskowej.
– Definiuje ona warunki realizacji przedsięwzięcia, co pozwala nam już na wstępnym etapie zaplanować inwestycję w taki sposób, żeby możliwa była jej realizacja w stosunkowo krótkim czasie i na precyzyjnie zdefiniowanych warunkach, szczególnie w zakresie środowiskowym. – podkreśla Hanna Marliere, prezes Park Recyklingu II sp. z o.o. Drugim ważnym aspektem przy podejmowaniu decyzji o zakupie terenów była oczywiście lokalizacja, czyli bliskość drogi ekspresowej oraz oddzielenie terenów od zwartej zabudowy.


Maksymalne wykorzystanie
Jak przyznaje w rozmowie z „Jabłonką” prezes spółki, obecnie trwa dobór technologii, jaka ma być zastosowana w ramach inwestycji. – Współpracujemy z dostawcami z Austrii, Kanady, Włoch czy Polski. – tłumaczy prezes zarządu. – Aktualnie trwają analizy z dostawcami technologii pod kątem maksymalnego wykorzystania istniejącej infrastruktury i zastosowania rozwiązań, które najlepiej spełnią najnowsze wymogi w zakresie m.in. ochrony środowiska i efektywności energetycznej. Myślę, że wskazanie szczegółowej technologii będzie możliwe na przełomie II kwartału tego roku.
Na terenie trwają już prace, ogólnobudowlane i porządkowe. Jednym słowem, chodzi o doprowadzenie mediów, uregulowanie komunikacji wewnątrz oraz zabezpieczenie budynków. – Trwa też dostosowanie pierwszej z hal do potrzeb instalacji, która będzie instalowana wczesnym latem. – zapowiada Hanna Marliere. – Będzie to linia do wytwarzania surowców do zewnętrznych biogazowni.  
Budowa całego zakładu ma potrwać maksymalnie 3 lata. Etapami będą uruchamiane jego kolejne części.

Praca w ciągu dnia
Jak zapewnia Hanna Marliere, obiekty, które są planowane, w większości są obiektami zamkniętymi, a hałas generowany przez instalację (wentylatory, silniki itp.) będzie redukowany przez izolację ścian budynków i budowli. Zakład będzie obsługiwany również przez sprzęt mobilny, jak ładowarki czy pojazdy. Te urządzenia poruszać się będą także w przestrzeni otwartej. Dojazd do instalacji planowany jest głównie od strony drogi ekspresowej i po krótkim odcinku drogi lokalnej.  – Szacujemy, że będzie to w pierwszych latach kilkanaście pojazdów na dobę, przy czym funkcjonowanie instalacji i jej obsługa będzie się odbywać w porze dziennej. – dodaje prezes.

Zakład w Głuchowie i Olsztynie
Osoby związane ze spółką dotychczas zajmowały się dostawami technologii dla podmiotów zewnętrznych (zarówno prywatnych jak i publicznych) i wsparciem technologicznym. Nad własnymi projektami pracują od około 2 lat. Pierwsze z nich w tym roku wchodzą w fazę realizacji. – Obok zakładu w Głuchowie w budowie jest też zakład w Olsztynie. – dodaje Marliere. – Nadal też dostarczamy rozwiązania dla klientów z nami niepowiązanych.

Kontrowersyjna inwestycja
Tereny w Głuchowie mają niestety mało chlubną historię. Mieszkańcy do dzisiaj wspominają nieprzyjemny zapach, za sprawą mieszczącej się tam fabryki żelatyny Kazimierza Grabka (zwanego w mediach „królem żelatyny”). Jak przyznaje w rozmowie z „Jabłonką” Hanna Marliere, inwestorzy zdają sobie sprawę, że inwestycje tego rodzaju budzą kontrowersje.  – Na niekorzyść inwestycji w branży środowiskowej działają głównie dawne przedsięwzięcia, budowane często w czasie, gdzie wymogi środowiskowe były znacznie mniej restrykcyjne – przyznaje prezes. – Jestem przekonana, że w toku naszej inwestycji i dialogu społecznego, jaki będziemy prowadzić, uda nam się pokazać naszą instalację w sposób, który pozwoli zainteresowanym na poznanie jej i dokonanie wnioskowania, bez odnoszenia się do porównań z obiektami o innej charakterystyce.

Spotkania, wyjaśnienia
Prezes spółki jest już po spotkaniu z włodarzem Grójca, Dariuszem Gwiazdą. – Kilka dni po zakupie nieruchomości i spłaceniu zobowiązań finansowych wobec gminy, spotkałam się z burmistrzem, któremu zadeklarowałam pełną współpracę podczas realizacji zadania. – informuje Hanna Marliere – Miałam przyjemność też rozmawiać z sołtysem miejscowości Głuchów, któremu jako reprezentantowi mieszkańców, zadeklarowałam gotowość do spotkania w dogodnym terminie.
Władze spółki nie ukrywają, że są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania mieszkańców, by rozwiać ich wątpliwości. – Na ten moment nie możemy mówić o szczegółach, gdyż trwają prace naszych zespołów nad wyborem poszczególnych rozwiązań. – dodaje Marliere – Dlatego też myślę, że w najbliższym czasie spotkań będzie kilka, na kolejnych etapach planowania i realizacji inwestycji.
Spółka chce także otworzyć zakład dla mieszkańców. W granicach, w których pozwalają na to przepisy BHP i reżim instalacji. – Będziemy zapraszać zainteresowane strony na teren zakładu, żeby każdy, kto ma taką potrzebę, mógł się zapoznać ze specyfiką prowadzonej działalności. – zapowiada prezes spółki.

Boimy się
Nie da się ukryć, że inwestycja budzi niepokój mieszkańców. Jak podkreśla w rozmowie z „Jabłonką” Szymon Wójcik, sołtys Głuchowa, nie może obejść się bez spotkania, ponieważ pomimo zapewnień przedstawicieli spółki mieszkańcy obawiają się inwestycji. Spotkanie takie planowane jest „po majówce”. – Tyle razy było coś nie tak z planowanymi tutaj inwestycjami, że mieszkańcy mają prawo do obaw – podkreśla Szymon Wójcik, który jednocześnie dodaje, że podczas rozmowy z przedstawicielami spółki udało mu się dowiedzieć, że do funkcjonowania biogazowni wykorzystywane mają być wytłoki jabłkowe i masa roślinna. – Mamy zapewnienia o transparentności i dobrych zamiarach, jednak musimy być tego pewni – dodaje Wójcik.

Jeden teren, kilka pomysłów
Terenami po fabryce żelatyny w Głuchowie interesowało się już kilka spółek. W sierpniu 2011 roku do grójeckiego UMiG wpłynął wniosek spółki Bonin o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie Elektrociepłowni Biogazowej o mocy elektrycznej 2,4 MW.  Samorząd nałożył na inwestora obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określił zakres raportu oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. W maju 2012 roku inwestor przedłożył raport wraz z załącznikami. Pozytywną opinię wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  oraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, który uzgodnił realizację przedsięwzięcia i określił jego warunki.
Z końcem 2014 roku rozpoczął się proces administracyjny związany z projektem budowy biogazowni w Głuchowie, która miała powstać na terenie dawnej fabryki żelatyny. Postępowanie prowadził Urząd Miasta i Gminy w Grójcu. Finalnie w 2017 roku samorząd ustalił środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia.  Od decyzji odwołało się Stowarzyszenie „Czysta Gmina”. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Radomiu utrzymało jednak zaskarżoną decyzję w mocy. Stowarzyszenie wniosło skargę na powyższą decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Została ona jednak uchylona. Stowarzyszenie dalej prowadziło batalię, m.in. wniosło o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania właściwemu Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu. Ten jednak wyrokiem z dnia 15 czerwca ubiegłego roku oddalił skargę kasacyjną.
W tym czasie, w marcu 2017 roku do Urzędu Gminy i Miasta w Grójcu wystąpiła z wnioskiem spółka Bonin, która zawnioskowała o włączenie jednej z działek do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan”.
Spółka chciała na terenie „wykonywać innowacyjną produkcję żelatyny spożywczej”.  Finalnie radni gminy Grójec nie wyrazili na to zgody. Oprócz pomysłu produkcji żelatyny, była jeszcze idea biogazowni, asfaltowni i produkcji kruszywa budowlanego.


Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22157) Paulina Omen Klepacz
2
(11461) Paulina Omen Klepacz
5
(7418) Paulina Omen Klepacz
6
(6848) Paulina Omen Klepacz
7
(6766) Paulina Omen Klepacz
9
(6048) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie