sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Wspomnienia o muzycznej historii Lipia, czyli cykl spotkań muzycznej rodziny kapeli Pana Mazuryka.

W sobotnie popołudnie, 18 czerwca Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów zaprosiło do Lipia na pierwsze z cyklu spotkań poświęconych Kapeli pana Mazuryka. Zjazdy skierowane są do członków dziecięcej kapeli ludowej, która działała przy miejscowej szkole podstawowej.
– Działalność dziecięcej kapeli ludowej jest jedną z ważnych części historii Lipia i okolicznych miejscowości – podkreśla prezes stowarzyszenia Joanka Szewczyk. – Bolesław Mazuryk pochodził z Zamościa. Uczył muzyki w różnych szkołach, aż ze swoją żoną Danutą osiadł w Lipiu. Tu właśnie od 1954 roku pod jego kierownictwem działała kapela ludowa. Ja sama nie byłam członkiem kapeli, ale członkiem tej grupy była moja mama grająca na skrzypcach, tata grający na akordeonie oraz inni członkowie rodziny. Zawsze rodzinne spotkania przeplatane były wspomnieniami o panu Mazuryku. Jako dziecko wzrastałam wśród tych opowiadań. Wkład rodziny pana Mazuryka w rozwój społeczności jest niezaprzeczalny, a teraz nasze stowarzyszenie wspólnie z członkami jego kapeli może dodać nowe życie tym wspomnieniom.
Na wspólnym spotkaniu w lipskiej remizie strażackiej nie zabrakło pokazu archiwalnych zdjęć, muzyki i wspomnień członków zespołu. Wszyscy rozmówcy podkreślali, jaką przygodą było dla nich, jako dzieci, gra w kapeli. Jaką „frajdą/przeżyciem” były wyjazdy „ogórkiem” na występy w regionie na święcie „Kwitnących Jabłoni”, które kiedyś było świętem ruchomym w Mogielnicy, Warce, Grójcu, Błędowie, a także dalsze do Żyrardowa, Płocka czy Warszawy. To dzięki zespołowi przy szkole zbudowano salę gimnastyczną ze sceną, a Lipie odwiedzali goście z Chin, Węgier czy NRD. Przed kapelą w Lipiu pan Mazuryk prowadził kapelę przy szkole w Zalesiu, później zaś – obok kapeli w Lipiu – działała także kapela w Błędowie, prowadzona przez syna pana Mazuryka – Maurycego. Podczas dużych występów obie grały razem promując kulturę ludową Mazowsza.
Kapela Ludowa Pana Mazuryka była bardzo prężna, liczyła od 45 do 60 członków. Byli to uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. W kapeli dzieci uczyły się gry na skrzypcach, kontrabasach, akordeonach, na ksylofonie, a także śpiewu. Pan Mazuryk przygotowywał każdego z uczniów indywidualnie, potem były wspólne próby, zgrywki i występy.
– Ja na początku uczyłem się gry na akordeonie – wspomina organista lipskiej parafii Dariusz Bachowicz – Pamiętam, że zanim mogłem zagrać ze wszystkimi, pierwszy utwór ćwiczyłem pod okiem pana Mazuryka 360 razy. Potem w domu państwa Mazuryków uczyłem się grać na pianinie. Dostawałem klucz do domu i tam ćwiczyłem, ile było trzeba. To dzięki nim jestem tam gdzie jestem.
W lipskiej kapeli grał także Tomasz Skoneczny. Były dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Grójcu i Centrum Kultury Regionalnej w Grójcu, naukę zaczynał od gry na perkusji. Wspominał, że z założonym przez siebie zespołem „Michały” koncertował w Polsce i za granicą.
– Te 200 koncertów zagranicznych zawdzięczam właśnie panu Mazurykowi – podkreślał pan Skoneczny.
– Sercem zespołu była pani Mazurykowa. Była menadzerem zespołu. Pozostawała trochę w cieniu męża, ale to ona dbała o wygląd, o stroje, o ustawienie, o to, aby każdy z nas był widoczny. Występowaliśmy w przepięknych strojach ludowych, które latem były ciężkie i niewygodne. Ale prezentowaliśmy się wyjątkowo – wspominała Grażyna Radecka, niegdyś chórzystka kapeli, a obecnie członkini stowarzyszenia
Członkowie stowarzyszenia zapraszają byłych członków dziecięcej kapeli z Zalesia, Lipia i Błędowa na kolejne spotkania muzycznej rodziny.
–  W planach jest cykl „Spotkań z Piosenką kapeli pana Mazuryka”, warsztaty muzyczne i wystawy. Od lipca do października zorganizujemy 6 takich spotkań, dla uczestników będziemy mieć śpiewniki z tekstami, zapraszamy dawnych członków kapeli do udziału w Spotkaniach z Piosenką – podkreślała Izabela Łubińska ze stowarzyszenia.
Więcej informacji pod adresem e-mail: bezbledny.bledow@gmail.com, a o terminach spotkań stowarzyszenie poinformuje za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.
–  Już teraz chętni do spotkania z muzyczną historią Lipia zapraszamy na niedzielne zwiedzanie izby poświęconej Kapeli w starej plebanii przy miejscowym kościele – dodaje Izabela Łubińska –  Czynne w niedziele po mszach świętych odprawianych o 9.00, 11.30 i 16.00 do 17 lipca.
Emilia Tomasiak

Projekt „Dziecięca Kapela Ludowa Pana Mazuryka – Ocalić od zapomnienia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. Patronat medialny: gazeta „Jabłonka”

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22157) Paulina Omen Klepacz
2
(11460) Paulina Omen Klepacz
5
(7418) Paulina Omen Klepacz
6
(6848) Paulina Omen Klepacz
7
(6766) Paulina Omen Klepacz
9
(6048) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie