czwartek, 19 wrzesień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Trwa konserwacja zabytkowego kościoła pw. Świętej Trójcy w Chynowie. Powód? Drewnianą konstrukcję zjadały korniki.

Kościół w Chynowie uważany jest za najstarszy tego typu zabytek na Mazowszu. W 1434 roku ufundował go Piotr Pilik herbu Rogala, wojewoda mazowiecki, a zarazem dziedzic dóbr Drwalew i Chynów. Warto nadmienić, że fundator kościoła był marszałkiem na dworze księcia Janusza I Starszego, który walczył w bitwie pod Grunwaldem. Ks. Feliks Grodecki w swojej kronice stwierdza, że kościół chynowski został ufundowany jako wotum za zwycięstwo pod Grunwaldem w 1410 r. Obecny kościół drewniany został wzniesiony w I poł. XVIII w. W jego wnętrzu znajduje się wiele elementów, pozostałości z 1434 roku. Obiekt jest nadal użytkowany w każdym z wymiarów religijnych.
Okazuje się, że wiekowa konstrukcja stała się kąskiem dla korników.
– Konstrukcja świątyni jest modrzewiowa, jednak wnętrze obite jest sosnową boazerią, którą zjadają korniki. – mówi ks. Piotr Borys, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Chynowie. – Pasożyty niszczą też zabytki ruchome, jak chociażby drewnianą ambonkę. Jej fragmenty były tak zjedzone, że wyglądały jak sito.
Kościół z początkiem lipca został poddany zabiegowi fumigacji, który wykonała firma Corneco. Obecnie jest wietrzony i został udostępniony wiernym w ostatnią niedzielę, 1 sierpnia. Na czas odrobaczania świątynia wyłączona była z kultu religijnego. Msze odprawiane były na zewnątrz lub w salach katechetycznych. Kolejnym etapem będzie wykonanie impregnacji elewacji zewnętrznej kościoła metodą żelowania.
– Zabieg ma zapobiec wnikaniu szkodników w drewnianą konstrukcję kościoła – dodaje ks. Piotr Borys.
Fumigacja zabezpieczy kościół przed kornikami na około 10 lat. Po zakończonych zabiegach, w we wnętrzu świątyni pozostawione zostaną pułapki, które będą monitorować natężenie szkodników.
Koszt fumigacji to 147 000 złotych. Parafii udało się zdobyć dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 80 000 złotych. Swój wkład w zadanie zadeklarował także samorząd Chynowa. Pozostała kwota pochodzi od parafian.
– Parafianie bardzo pomagają, rozumieją potrzeby – podkreśla ks. proboszcz.
W ubiegłym roku przeprowadzona została impregnacja dachu gontowego. Zabieg ten wykonywany być musi co sześć lat, z uwagi na drewnianą konstrukcję.  Od sierpnia do listopada parafia przy współpracy z konserwatorem zabytków, a także architektami i innymi specjalistami przeprowadzi ekspertyzy i projekty architektoniczne, które pozwolą ocenić jakość zabytku, a także doprowadzić go do stanu jak najbardziej zbliżonego do oryginału, czyli czasów, z których pochodzi świątynia. Na ten cel udało się pozyskać środki od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, 90 000 złotych ze 120 000 złotych potrzebnych.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(21807) Paulina Omen Klepacz
2
(11210) Paulina Omen Klepacz
5
(7258) Paulina Omen Klepacz
6
(6676) Paulina Omen Klepacz
7
(6540) Paulina Omen Klepacz
9
(5909) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie