sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Niekorzystna aura zdruzgotała nadzieje sadowników z okolic Wilkowa na dobrej jakości zbiory owoców.

Niewyobrażalnie gorące lato tego roku powoduje, że okoliczni sadownicy oraz rolnicy z powiatu grójeckiego z niepokojem patrzą nie tylko w przyszłość, ale przede wszystkim w niebo. Fronty burzowe przechodzące przez nasz kraj po każdej fali rekordowych upałów często wiążą się także z opadem gradu czy silnym wiatrem. Takie niekorzystne zjawiska atmosferyczne w największym stopniu dotknęły Wilkowa Pierwszego i Wilkowa Drugiego, jednak jego skutki widoczne są również w sadach mieszkańców innych okolicznych wsi.
28 czerwca w godzinach popołudniowych (począwszy od godziny 16.20) przez miejscowości takie, jak: Wilków Pierwszy, Wilków Drugi, Zalesie, Annopol, Kacperówka, Katarzynów, Bolesławiec, Czesławin, Bronisławów, Machnatka, Ziemięcin, Wilkonice, Gołosze, Ignaców, Wólka Gołoska, Jakubów przeszła burza, która pozostawiła po sobie potężne straty w gospodarstwach znajdujących się na obszarze wyżej wymienionych terenów. Kule gradowe, które spadły tamtego dnia, osiągały nawet wielkość monety o wartości 5 zł, dlatego też w zasadzie wszystkie uprawy (gdzie spadła największa ilość bryłek lodu, czyli mniej więcej wzdłuż drogi Wilków-Konie) zostały zniszczone – w owocach widać obicia, przecięcia, a nawet dziury. Uruchomione zostały także armatki przeciwgradowe, jednak żywioł okazał się zbyt silny, żeby można było go rozbić.
Jak wskazuje sołtys Wilkowa Pierwszego, Jan Nogański, – Straty w uprawach są ogromne. Jeśli chodzi o truskawki, to ilość ich zbioru natychmiast zmniejszyła się o 50%, a każdy uderzony przez grad owoc automatycznie zgnił. Na szczęście zniszczone zostały ostatnie plony wczesnej truskawki, te pierwsze udało się zebrać – dodaje. Sołtys z obawą wypowiada się także o przyszłości zbiorów i cenach owoców – Koszty zbierania mogą być wyższe niż zysk z nieuszkodzonych jabłek. Podobny problem dotyczy wiśni czy śliwek.
Nie we wszystkich wsiach grad padał z jednakowym natężeniem, jednak owoce uderzone, przecięte czy przedziurawione zostaną zdyskwalifikowane jako owoc deserowy.
W związku z obecną sytuacją będzie można składać do Urzędu Gminy w Błędowie wnioski o szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (grad w roku 2022). – Będziemy niebawem udawać się z komisją do poszczególnych wsi, szacować straty, sporządzać protokoły i wysyłać je do wojewody – tak, jak to odbywało się w minionych latach – mówi Mirosław Jakubczak, wójt Błędowa.
Jak poinformowała Justyna Brzezińska z Urzędu Gminy w Błędowie, od 11 lipca w budynku OSP w Błędowie rozpoczęło się przyjmowane wniosków o szacowanie strat (w godzinach 9.00-15.00), a na ich złożenie sadownicy dotknięci klęską gradobicia będą mieli tydzień – tzn. do 15 lipca. Druki wniosków dostępne są w Urzędzie Gminy oraz na stronie internetowej.
Xymena Korczak

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22157) Paulina Omen Klepacz
2
(11461) Paulina Omen Klepacz
5
(7418) Paulina Omen Klepacz
6
(6848) Paulina Omen Klepacz
7
(6766) Paulina Omen Klepacz
9
(6048) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie